20 marca 2019
Wednesday, 20th March 2019
powrot-do-sprawnosci-po-artroskopii-kolana-jak-wyglada-rehabilitacja

Powrót do sprawności po artroskopii kolana: jak wygląda rehabilitacja?

Artroskopia kolana to zabieg, dzięki któremu lekarz może dokładnie obejrzeć staw od środka i wykonać w jego obrębie nieinwazyjną operację. Wskazania do badania są przeróżne – przebyte urazy, nawracające wysięki czy zwyrodnienia. Na czym polega zabieg i jak wygląda rekonwalescencja po artroskopii kolana?

Po co przeprowadza się artroskopię?

Artroskopia służy do dokładnego zdiagnozowania stawu oraz – jeśli to konieczne – przeprowadzenia operacji. Dzięki temu zabiegowi lekarz uzyskuje bardzo precyzyjny obraz kolana. Artroskopia często bywa uzupełnieniem dotychczasowej diagnostyki, która wciąż nie przyniosła odpowiedzi na pytanie o źródło dolegliwości pacjenta.

Jak wygląda artroskopia?

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Lekarz wykonuje nacięcie na stawie o wielkości około 5-8 mm, by wprowadzić do niego artroskop z kamerą przypominający kształtem cienką rurkę. Następnie do kolana wpuszczany jest roztwór soli fizjologicznej. Na ekranie monitora pojawia się obraz stawu. Na jego podstawie lekarz ocenia kondycję kolana – chrząstki, więzadeł, błony maziowej czy łąkotki.

Na tym kończy się etap artroskopii zwany zwiadowczym. Następnie, już w etapie operacyjnym, do kolana wprowadzane są instrumenty chirurgiczne i odbywa się zabieg.

Dzięki temu, że pacjent unika kilkunastocentymentrowej rany i rozległego nacinania tkanek – rekonwalescencja po artroskopii kolana przebiega sprawniej oraz mniej boleśnie.

Kiedy zaleca się artroskopię?

Zabieg artroskopowy zalecany jest po urazach, na skutek których struktura stawu uległa zmianie oraz w przypadku nieprawidłowej budowy stawu. Dzięki artroskopii chirurg może usunąć błonę maziową, naprawić łąkotkę czy zrekonstruować więzadła. Zaletą artroskopii jest też możliwość jednoczesnego podania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych bezpośrednio do stawu.

Inne wskazania do zabiegu to:

  • ból, którego źródło nie jest określone,
  • urazy i kontuzje,
  • niestabilność kolana,
  • zmiany nowotworowe w stawach,
  • zmiany reumatoidalne.

Po artroskopii kolana

Dochodzenie do pełni sił po artroskopii kolana może trwać od 4 do 6 tygodni, ale z uprawianiem sportu wstrzymaj się przez około 3 miesiące. Rekonwalescencja po artroskopii kolana polega przede wszystkim na zaprzestaniu aktywności, które obciążają staw. Lekarze zalecają przebywanie w pozycji leżącej lub półleżącej z uniesioną kończyną. Powinna ona być stabilna, dlatego lepiej sprawdzi się szpitalny lub domowy wyciąg niż sterta poduszek. Nie ma przymusu leżenia przez tak długi czas. Jest to nawet szkodliwe!

Po artroskopii kolana możesz zacząć chodzić, ale nie zbyt długo i tylko o kulach. Rehabilitacja po artroskopii kolana polega na stopniowym zwiększaniu obciążeń, które może przyjąć staw. W tej kwestii najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą. To właśnie on dobierze plan treningowy do Twoich indywidualnych potrzeb. Ma on na celu zwiększyć zakres ruchów w operowanym kolanie i wzmocnić siłę mięśniową. Często zaleca się ćwiczenia w basenie, dzięki którym zwiększysz zakres ruchów w operowanym kolanie i wzmocnisz siłę mięśni.

Opuchlizna i opatrunki po artroskopii

Po artroskopii na pewno wystąpią sińce i obrzęki. To coś zupełnie naturalnego. By sobie z nimi poradzić, stosuj zimne okłady. Przydadzą się też leki przepisane przez lekarza – przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe.

Ważne, by przez kilka dni po zabiegu nie myć kolana i nie moczyć opatrunków. Uważaj, by nie zabrudzić rany – w przeciwnym wypadku może dojść do zakażenia.

Udostępnij wpis