Kontuzje i urazy - przyczyny, leczenie, porady

Wszyscy miewamy kontuzje i urazy. Skręcenie kostki, zwichnięcie stawu kolanowego, wybicie barku, otarcia czy skaleczenia to urazy bardzo powszechne i występujące w naszym otoczeniu cały czas. Mają bardzo różne formy, które mniej lub bardziej utrudniają codzienne funkcjonowanie. Siniaki powstające po uderzeniu są znacznie mniej uciążliwe niż np. złamanie palca, które ogranicza wykonywanie pewnych czynności. Co ciekawe kontuzje nie dotyczą one tylko sportowców, chociaż faktycznie urazy sportowe zdarzają się jeszcze częściej. Kategoria zawiera porady i artykuły lekarskie, odpowiadające na pytanie radzić sobie w sytuacji, gdy kontuzja dopadnie też nas.

Kontuzje i urazy – rodzaje, leczenie

Jednym z przykładów bardzo częstego urazu są siniaki i krwiaki, które powstają zwykle po silnym uderzeniu lub upadku. Drobne naczynia krwionośne pękają, a w efekcie na ciele zostaje fioletowy obszar. Równie powszechne są skaleczenia. Inne kontuzje dzielimy na: urazy ortopedyczne (np. złamanie nogi, naciągnięcie ścięgien czy wybicie barku), urazy głowy, urazy termiczne (np. udar), oraz te powstające w innych częściach ciała (np. ucha czy oka). Każdy leczony jest inaczej, natomiast sposób, w jaki jest to wykonywane, zależy od lekarza, do którego należy zgłosić się niezwłocznie po zdarzeniu. Zwlekanie z interwencją może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, np. zakażenia czy źle zrośniętej kości.
Innym działem są urazy i kontuzje sportowe, które dla zawodowców są właściwie codziennością. Drobne urazy sportowe są zwykle szybko łagodzone przez ratowników medycznych, jednak najgorszym, co spotkać może sportowca jest poważna kontuzja. Niestety sporty, takie jak piłka nożna czy lekkoatletyka, obarczone są ryzykiem jej wystąpienia. Wielu graczy, którzy przez doznany uraz musieli przejść jakiś zabieg bądź poważną operację, nigdy nie wraca do poprzedniej formy. Dlatego poza wsparciem medycznym w takiej sytuacji, istotne jest też wsparcie psychologiczne.

Kontuzje i urazy
Wybity bark… i co teraz?

Wybity bark… i co teraz?

  Wybity bark to uraz, który powstaje, kiedy przeciążysz i zwichniesz staw ramienny, w którym osadzony jest bark. Zwichnięty staw ramienny najczęściej dotyczy sportowców trenującym kontaktowe spo...