Jak leczyć zerwany mięsień?

wpis w: Kontuzje | 0

Jeśli zastanawiasz się, co to jest wiotkość mięśni i co ją powoduje? Jeśli jesteś opiekunem, być może zastanawiasz się, jak możesz leczyć tę przypadłość. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, by organizm sam zaczął się leczyć. Oto niektóre przyczyny i sposoby leczenia zwiotczenia mięśni. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Po udarze może wystąpić u Ciebie wiotkość mięśni. Dowiedz się, jak dbać o siebie i swoich bliskich.

Leczenie wiotkości mięśni

Niektóre metody leczenia są bardziej skuteczne niż inne w przypadku pacjentów z wiotkością mięśni. Różnorodne ćwiczenia bierne mogą pomóc pacjentom z wiotkością utrzymać zakres ruchu i odzyskać kontrolę nad mięśniami. Osoby, które przeszły udar mózgu, często doświadczają wiotkości. Ćwiczenia te mogą pomóc pacjentom odzyskać sprawność i zaangażować neuroplastyczność. Jeśli ty lub ktoś z twoich bliskich cierpi na wiotkość mięśni, istnieje wiele możliwości leczenia.

Pierwszym krokiem w leczeniu wiotkości mięśni jest zwrócenie się o pomoc do lekarza. Lekarz prawdopodobnie zaleci antybiotyki i fizykoterapię. Leczenie będzie zależeć od stopnia nasilenia wiotkości mięśni i ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza. Jeśli objawy są poważne i wpływają na zdolność poruszania się, lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny. Inne opcje leczenia mogą obejmować zastrzyki z immunoglobuliny, która jest wytwarzana z osocza krwi zdrowych dawców. Niektórzy lekarze zalecają wymianę osocza, ale nie jest jasne, czy przynosi ona jakiekolwiek korzyści. Operacja przeniesienia nerwów i mięśni może poprawić funkcję kończyn.

Przyczyny

Wiotkość mięśni może być objawem wielu chorób, w tym ostrego wiotkiego zapalenia rdzenia, które powoduje nagłe osłabienie i paraliż mięśni. Choroba ta jest spowodowana zapaleniem nerwów, zwanym mieliną, która je otacza. Zapalenie to wpływa na rdzeń kręgowy, który przekazuje do mózgu i ciała informacje regulujące czucie. AFM zwykle dotyka małe dzieci.

Ostre wiotkie zapalenie rdzenia kręgowego (AFM) to choroba, która atakuje neurony ruchowe w istocie szarej rdzenia kręgowego. Powoduje ona nagłe osłabienie rąk i nóg, z utratą napięcia mięśniowego i odruchów. AFM występuje u małych dzieci i często towarzyszy jej gorączka i infekcja dróg oddechowych. Postępuje szybko, wymagając hospitalizacji i wspomagania oddychania. W przeciwieństwie do innych chorób, nie jest znane lekarstwo na AFM.

Leczenie po udarze

Objawy wiotkości mięśni po udarze mogą obejmować szarpanie, zwiększone zużycie energii i nieprawidłową postawę. Spastyczność jest jednym z najczęstszych powikłań udaru, występującym u jednej na trzy osoby, które przeżyły udar. Spastyczność może dotyczyć każdej części ciała, ale zwykle uderza w ramię. Objawy mogą być od łagodnych do ciężkich i mogą powodować trudności w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak ubieranie się i jedzenie. Leczenie wiotkości mięśni po udarze może obejmować fizykoterapię i zabiegi farmakologiczne, w tym neurolizę z użyciem fenolu.

Metody rehabilitacji osób, które przeżyły udar, mogą się znacznie różnić. Niektórzy mogą potrzebować wózka inwalidzkiego przez krótki czas, podczas gdy inni mogą potrzebować rozwiązań długoterminowych. Początkowy wstrząs spowodowany udarem może spowodować zanik mięśni, prowadzący do porażenia wiotkiego. Opcje leczenia muszą uwzględniać tę początkową fazę, ponieważ bez wczesnej interwencji osłabienie mięśni może się pogłębić. W niektórych przypadkach wiotkość mięśni może przejść w całkowity paraliż, co zwiększa ryzyko zgonu.

Choć czas trwania wiotkości po udarze nie jest znany, wielu pacjentów uzyskuje pewne napięcie mięśniowe w ciągu kilku tygodni do kilku miesięcy. Jednak ostatecznym celem osób, które przeżyły udar, jest powrót do normalnego poziomu funkcjonowania. Powrót do zdrowia po udarze to często długa droga, a istnieje kilka skutecznych metod leczenia. Nie ma jednej metody leczenia wiotkości mięśni po udarze. Jednak następujące metody leczenia mogą pomóc pacjentowi odzyskać sprawność i osiągnąć lepszy stan zdrowia po udarze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *