artroskopia kolana

Artroskopia Kolana – Rehabilitacja. Jak wygląda?

wpis w: Kontuzje | 0

Państwa lekarz przekaże zalecenia dotyczące terapii fizycznej po artroskopii kolana. Będą to m.in. ćwiczenia wzmacniające mięśnie czworogłowe oraz ćwiczenia umożliwiające powrót do uprawiania sportu po artroskopii. Zostanie Pan/Pani również poinstruowany/a, jak dbać o siebie w okresie rekonwalescencji. Lekarz omówi opatrunki pooperacyjne oraz ćwiczenia, które pomogą Państwu odzyskać pełną sprawność kolana. Powinien Pan(i) w jak największym stopniu stosować się do zaleceń lekarza, aby maksymalnie usprawnić proces powrotu do zdrowia.

Ćwiczenia zwiększające siłę mięśnia czworogłowego

Pooperacyjna terapia fizykalna obejmuje określone ćwiczenia, które pomogą Panu(i) odzyskać siłę mięśnia czworogłowego. Podnoszenie wyprostowanych nóg to jedno z ćwiczeń, które jest szczególnie ważne dla powrotu do zdrowia mięśnia czworogłowego. Ćwiczenia te są ukierunkowane na mięsień czworogłowy, ścięgna i mięśnie pośladkowe. Wykonujemy po 10 powtórzeń każdego uniesienia nogi. Między każdym uniesieniem nogi zatrzymaj się na 2-3 sekundy. W miarę regeneracji zwiększaj długość unoszenia nóg.

Ostatnie ćwiczenie pomaga zbudować mięśnie czworogłowe w krótkim łuku. Możesz użyć ręcznika lub zwiniętego koca pod nogą operowaną. Podczas tego ćwiczenia rzepka powinna być skierowana w stronę sufitu. Przytrzymać ćwiczenie przez pięć sekund, a następnie całkowicie je zwolnić. Powtórz to ćwiczenie kilka razy, z każdym powtórzeniem zwiększając ciężar stopy, aż czworogłowe będą wystarczająco wzmocnione, aby można było wykonywać pożądaną czynność.

To ćwiczenie wzmacnia siłę nóg poprzez zwiększenie przepływu krwi do tego obszaru i wzmocnienie mięśnia czworogłowego. Do jego wykonania potrzebna jest stabilna powierzchnia, taka jak lada lub zlew. Następnie stań przed schodami, opierając wyprostowaną nogę na stołku. Utrzymaj tę pozycję przez 5 sekund. Ćwiczenie to wzmacnia również mięśnie pośladkowe i czworogłowe.

Po artroskopowej operacji kolana pacjenci powinni wykonywać unoszenie nóg z zachowaniem ostrożności. Aby zwiększyć siłę mięśnia czworogłowego, należy zacząć od pięciu do dziesięciu powtórzeń dziennie. Stopniowo należy zwiększać ciężar i intensywność tych ćwiczeń. Ponadto należy skonsultować się z fizykoterapeutą w celu uzyskania dalszych instrukcji. Następnie należy rozpocząć ćwiczenia typu wykroki.

Dodatkowym ćwiczeniem zwiększającym siłę mięśnia czworogłowego po artroskopowej operacji kolana jest przysiad. Aby wykonać przysiad, stań przed krzesłem i opuść na nie ciało. Zwiększaj wysokość krzesła, aby stawiać sobie nowe wyzwania. Następnie powtórz ten proces jeszcze kilka razy. W miarę powrotu do zdrowia powróci sprawność ruchowa i szybko poczujesz się lepiej. Jest to świetny sposób na utrzymanie kolana i mięśni nóg w dobrej kondycji.

Ćwiczenia zwiększające siłę mięśnia czworogłowego po artroskopowej operacji kolana należy rozpocząć po uzyskaniu zgody fizjoterapeuty na rozpoczęcie terapii ruchowej. Ćwiczenia mające na celu zwiększenie siły mięśnia czworogłowego po artroskopowej operacji kolana powinny być wykonywane pod nadzorem fizykoterapeuty lub fizjoterapeuty. Ćwiczenie znane jako wyprost kolana pomaga wzmocnić mięśnie przedniej części uda i wyprostować kolano. Aby wykonać to ćwiczenie, należy w pełni wyprostować kolano, napiąć przednie mięśnie uda i pchnąć kolano w kierunku podłogi. Utrzymaj tę pozycję przez pięć sekund i powtarzaj do 10 razy dziennie.

Powrót do sportu po artroskopii

Istnieje wiele różnych czynników, które decydują o tym, kiedy i czy w ogóle można powrócić do uprawiania sportu po artroskopii kolana. Rodzaj przeprowadzonej operacji, wiek oraz ogólny stan zdrowia pacjenta mają wpływ na to, jak długo potrwa rekonwalescencja i powrót do pełnej aktywności. Typowy czas powrotu do uprawiania sportu po artroskopii stawu kolanowego wynosi od trzech do czterech miesięcy. Należy pamiętać, że powrót do uprawiania ulubionego sportu wymaga pewnych zmian w stylu życia.

Średni okres powrotu do uprawiania sportu po meniscektomii wynosił 71 dni w grupie pacjentów młodych i starszych. Czas powrotu do uprawiania sportu różnił się w zależności od rodzaju przeprowadzonej operacji i objawów klinicznych występujących u pacjenta w momencie powrotu. Jednak czas powrotu do uprawiania sportu był znacząco różny w grupach mężczyzn i kobiet z uszkodzeniem łąkotki przyśrodkowej lub bocznej.

Oprócz okresu rekonwalescencji lekarze mogą zalecić noszenie ortezy przez pewien czas. Pomoże to zminimalizować obrzęk i przyczyni się do poprawy wyników po powrocie do uprawiania sportu. Artroskopia kolana jest mało inwazyjnym zabiegiem chirurgicznym, dlatego pacjenci powinni postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Podczas rekonwalescencji pacjenci powinni przestrzegać planu rehabilitacji, ale nie powinni od razu oczekiwać pełnego powrotu do uprawiania ulubionego sportu.

Po artroskopii kolana pacjenci otrzymują leki przeciwbólowe w celu złagodzenia bólu i obrzęku. Ponadto zachęca się ich do odpoczynku i wyciszenia kolana przez kilka tygodni. Integralną częścią procesu powrotu do zdrowia jest fizykoterapia. Krótszy czas rekonwalescencji po artroskopii kolana w porównaniu z otwartą operacją kolana stanowi istotną zaletę. Niezwykle istotne jest stosowanie się do zaleceń lekarza i zachowanie umiaru. Ważne jest jednak, aby przez kilka tygodni po operacji unikać forsownych ćwiczeń.

Rekonstrukcja ACL jest generalnie zalecana sportowcom powracającym do uprawiania najważniejszych dyscyplin sportowych. Pacjenci z pełnym zakresem ruchu i bez obrzęku stawu są uznawani za kandydatów do zabiegu. Celem operacji jest przywrócenie stabilności mechanicznej stawu, zmniejszenie ryzyka dalszych urazów chrząstki stawowej i łąkotek oraz zminimalizowanie ruchów przednio-tylnych stawu. Większość pacjentów jest w stanie powrócić do uprawiania sportu w okresie od czterech do dziewięciu miesięcy po artroskopii kolana.

Opatrunki pooperacyjne

Opatrunek pooperacyjny po artroskopowej operacji kolana jest podobny do opatrunku po innych rodzajach operacji kolana, z tą różnicą, że obejmuje on całe nacięcie, a nie tylko jego niewielką część. Po operacji opatrunek należy utrzymywać w stanie suchym i czystym. Nie należy dopuszczać do tego, aby opatrunek nasiąkał wodą lub był zanurzony w umywalce lub pod prysznicem. Jeśli musisz wziąć prysznic, pamiętaj, aby przykryć go folią lub plastikową torebką zabezpieczoną taśmą. Można również użyć gumek, aby utrzymać opatrunek na miejscu.

Opatrunki pooperacyjne po artroskopowej operacji stawu będą się różnić w zależności od rodzaju operacji. Prosta operacja artroskopowa polega na usunięciu rozdartej chrząstki, naprawie rozdartej tkanki stawowej i uwolnieniu rzepki. Artroskopowa operacja rekonstrukcyjna kolana wykorzystuje artroskop i niewielkie otwarte nacięcia w celu naprawy rozerwanej tkanki i rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Może również obejmować stabilizację rzepki za pomocą przeszczepu tkanki.

W ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu należy unikać kąpieli i pływania do czasu całkowitego zagojenia się nacięć. Może to zwiększyć ryzyko wystąpienia infekcji. Ponadto nie należy stosować żadnych plastrów sterylnych na nacięcia. Do ochrony nacięć można użyć bandaży lub worków foliowych. Nie należy jednak moczyć opatrunków w wodzie, gdyż może to spowodować zakażenie.

Po artroskopowej operacji kolana prawdopodobnie wystąpi u Pana/Pani znaczny obrzęk. Ważne jest, aby unikać długotrwałego chodzenia i stania. Może to spowodować opuchnięcie kolana i stopy. Aby zminimalizować obrzęk, należy ograniczyć aktywność fizyczną, a podczas odpoczynku unieść nogę. Jeśli to możliwe, należy unikać stania przez okres dłuższy niż kilka godzin i stosować zimne urządzenie do terapii. Jeśli jest to konieczne, można podnieść stopę.

Utrzymanie kolana w ruchu

Po artroskopowej operacji kolana, przez kilka dni będzie Pan/Pani musiał/a odpoczywać. Pomocna może okazać się terapia lodem, zwłaszcza w ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu. Ponadto, przez następne dwa dni prawdopodobnie będzie Pan/Pani musiał/a powstrzymać się od jedzenia i picia. Powinien Pan/Pani jednak nadal być aktywny/a i wykonywać ćwiczenia, które pomogą utrzymać kolano w ruchu. Należy jednak bardzo uważać, aby nie przesadzić z ilością ćwiczeń.

Pomimo, że artroskopowa operacja kolana może być dobrym rozwiązaniem dla pacjentów, ważne jest, aby wiedzieć, czego można się spodziewać po zabiegu. U niektórych pacjentów może dojść do lekkiego zużycia, które prowadzi do pęknięcia powierzchni stawu kolanowego. O ile niewielkie zużycie może być leczone zastrzykiem sterydowym, o tyle poważne urazy mogą wymagać zabiegu operacyjnego. Badanie artroskopowe pomoże lekarzowi określić stopień zaawansowania urazu kolana oraz zaplanować przyszłą operację.

Po zakończeniu zabiegu fizykoterapeuci mogą zaproponować pacjentom ćwiczenia rozciągające oraz inne ćwiczenia do wykonywania w domu. Chociaż nie ma ostatecznego lekarstwa na artroskopową operację kolana, proste ćwiczenia rozciągające mogą zmniejszyć obrzęk i pomóc organizmowi w powrocie do zdrowia. Niektóre z tych ćwiczeń można wykonywać wygodnie w łóżku lub w pozycji leżącej. Mogą je wykonywać osoby w każdym wieku. I są łatwe do wykonania.

Po zabiegu operacyjnym może Pan(i) zacząć ćwiczyć, aby odzyskać sprawność po przebytej kontuzji. Po wyleczeniu kolana powinien Pan(i) być w stanie obciążać je bez pomocy kul lub wózka inwalidzkiego. W pozycji siedzącej i leżącej kolano należy utrzymywać w możliwie największym stopniu w pozycji wyprostowanej. Należy pozostawić wystarczająco dużo czasu na wyleczenie kolana i powrót do aktywności. Lekarz poinformuje Państwa, kiedy będzie można zacząć się zginać i poruszać. Ćwiczenia te powinny złagodzić ból i obrzęk oraz pomóc w szybszym powrocie do uprawiania sportu.

W zależności od rodzaju operacji, jaką Pan/Pani przeszedł/a, będzie Pan/Pani musiał/a spędzić od czterech do sześciu tygodni na powrocie do zdrowia. Czas rekonwalescencji wynosi od jednego do dwóch tygodni w przypadku łagodnych urazów kolana do sześciu tygodni w przypadku cięższych przypadków. Należy również pamiętać, że artroskopowa operacja kolana może powodować powikłania i nie powinien Pan wykonywać żadnych czynności, które narażają Pana na ryzyko ponownego urazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *