Skrzywienie kręgosłupa u dzieci

Skrzywienie Kręgosłupa u dzieci – Jakie ćwiczenia z gimnastyki korekcyjnej zastosować?

wpis w: Kontuzje | 0

Skala skrzywienia kręgosłupa u dzieci jest różna. Skuteczna orteza zmniejsza skrzywienie o połowę lub więcej. Lekarz stwierdza, czy zastosowanie aparatu ortopedycznego przyniosło oczekiwane rezultaty, wykonując zdjęcia rentgenowskie kręgosłupa dziecka przed rozpoczęciem leczenia i po jego zakończeniu. Dzieci zdejmuje się z aparatów ortodontycznych na noc przed wykonaniem zdjęć rentgenowskich, aby kręgosłup mógł się w pełni rozluźnić. Dzięki temu lekarz może dokładniej zmierzyć stopień skrzywienia. Leczenie ortezami zatrzymuje postęp skrzywienia u osiemdziesięciu procent dzieci.

Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa

Skolioza może być problemem nawracającym lub może być skrzywieniem bocznym, które nie postępuje. Od rodzaju skrzywienia zależą możliwości leczenia. Istnieją dwa główne rodzaje skolioz: idiopatyczna i wrodzona. Skolioza idiopatyczna zaczyna się przed narodzinami dziecka i wpływa na kręgi w późniejszym okresie. U dzieci ze skoliozą wrodzoną objawy pojawiają się dopiero w wieku nastoletnim.

W łagodnych przypadkach dziecko ze skoliozą będzie wymagało jedynie okresowej kontroli i kontrolnych zdjęć rentgenowskich. Ciężkie przypadki mogą natomiast wymagać zastosowania ortez lub operacji w celu wyprostowania kręgosłupa. O rodzaju i intensywności leczenia decyduje jednak stopień skrzywienia i wiek dziecka. W łagodnych przypadkach dziecko może wymagać jedynie okresowych badań kontrolnych, natomiast cięższe skrzywienia mogą wymagać noszenia aparatu ortopedycznego, a nawet operacji.

Skoliozy nie da się wyleczyć, ale można ją skorygować za pomocą zabiegu chirurgicznego. Korekta chirurgiczna może być konieczna, jeśli skrzywienie przekracza 30 stopni. Orteza ortopedyczna stanowi tymczasowe rozwiązanie tego problemu, natomiast stały implant pozwoli wyprostować kręgosłup. Metody leczenia skoliozy różnią się w zależności od pacjenta, ale wszystkie mają ten sam cel: skorygowanie skrzywienia i poprawę jakości życia.

Przyczyna skoliozy jest zazwyczaj nieznana. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania skrzywienia, ale jeśli skrzywienie jest poważne, często konieczna jest operacja. Skolioza często powoduje dyskomfort, ograniczając zdolność dziecka do uprawiania sportu i funkcjonowania w życiu codziennym. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej poddać dziecko kontroli kręgosłupa.

Leczenie zależy od krzywizny kręgosłupa u dzieci

Leczenie skoliozy u dzieci zależy od krzywizny kręgosłupa i wieku dziecka. Skrzywienie kręgosłupa u dzieci, które jest mniejsze niż 25 stopni, najprawdopodobniej nie wymaga leczenia. Skrzywienie może być monitorowane, ale w przypadku poważnych skrzywień zwykle stosuje się leczenie operacyjne. Skrzywienie można również skorygować za pomocą ortez.

Leczenie chirurgiczne skrzywienia kręgosłupa u dzieci polega zazwyczaj na zespoleniu kości. Po zespoleniu kości, wzrost w dotkniętym obszarze zostanie zatrzymany. Jeśli tylko nie dojdzie do dalszej progresji skrzywienia, dziecko powinno być w stanie wrócić do szkoły po zabiegu. Leczenie chirurgiczne trwa zazwyczaj od czterech do ośmiu godzin. Chirurg pomoże dziecku wrócić do szkoły po wykonaniu zespolenia.

Skolioza idiopatyczna u dzieci to nieregularne skrzywienie kręgosłupa u dzieci. Kręgosłup może być wygięty w lewo lub w prawo i charakteryzuje się skrzywieniem bocznym wynoszącym 10 stopni lub więcej. Młodzieńcza skolioza idiopatyczna częściej występuje u dziewcząt niż u chłopców i może się rozwinąć do poważnych skrzywień. W obu przypadkach konieczne jest podjęcie leczenia.

Diagnoza skoliozy rozpoczyna się od zebrania pełnego wywiadu. Dokładne badanie fizykalne może ujawnić wszelkie wady wrodzone lub urazy. Dokładne badanie przedmiotowe ujawni wszelkie nieprawidłowości, w tym badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej i okolicznych tkanek, echo serca, badanie neurologiczne oraz rezonans magnetyczny kręgosłupa. Leczenie skoliozy młodzieńczej zależy od ciężkości skrzywienia w momencie rozpoznania, wieku dziecka i prawdopodobieństwa pogorszenia się skrzywienia.

Skolioza o wczesnym początku

Choć niektóre dzieci nie wymagają leczenia, u innych dochodzi do postępującego skrzywienia kręgosłupa i mogą one wymagać natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Wczesna skolioza powinna być ściśle monitorowana w celu ustalenia najwłaściwszego sposobu leczenia. W Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii lekarze wielu specjalności współpracują ze sobą, aby zapewnić najlepszą opiekę każdemu dziecku. W skład zespołu wchodzą czołowi ortopedzi dziecięcy, terapeuci fizyczni i zajęciowi, psycholodzy i zarejestrowane pielęgniarki.

Wczesna skolioza jest diagnozowana przez lekarza na podstawie zdjęć rentgenowskich. Zdjęcia rentgenowskie dają wyraźny obraz krzywizn kręgosłupa i stopnia jego skrzywienia. Szybkie postawienie diagnozy ma kluczowe znaczenie, ponieważ nieleczona skolioza może mieć bardziej negatywne skutki dla zdrowia dziecka. Dlatego lekarz zbada krzywiznę kręgosłupa dziecka i przeprowadzi wywiad lekarski.

W przypadku dzieci z ekstremalnymi skrzywieniami konieczne może być przeprowadzenie operacji. Operacja kręgosłupa ma na celu ustabilizowanie kręgosłupa i zmniejszenie jego krzywizny w miarę upływu czasu. Zabiegi chirurgiczne mogą obejmować urządzenia sterujące wzrostem lub pionowe, rozszerzalne protetyczne żebra tytanowe. Zabieg może wiązać się z zastosowaniem metalowych prętów mocujących kręgi do siebie. Możliwe jest także zespolenie kręgosłupa. Nie jest to jednak sposób na wyleczenie EOS.

Leczenie skoliozy o wczesnym początku jest złożone i wymaga wiedzy zespołu wielodyscyplinarnego. Children’s Hospital of Philadelphia oferuje kompleksową ocenę pacjentów ze skoliozą o wczesnym początku. Ponieważ skolioza wczesna nie zawsze jest spowodowana wadą genetyczną, może być związana z wieloma innymi schorzeniami, takimi jak deformacje ścian klatki piersiowej, choroby nerwowo-mięśniowe i łagodne guzy kręgosłupa.

Leczenie ortezą

Kręgosłup dziecka składa się z kości zwanych kręgami. W tej strukturze mieści się rdzeń kręgowy i łączy mózg z resztą ciała. Krzywizny kręgosłupa są naturalne i odgrywają ważną rolę w utrzymaniu równowagi. Krzywizny w tylnej części kręgosłupa naturalnie poruszają się do wewnątrz i na zewnątrz, utrzymując ciało w odpowiedniej równowadze. Patrząc z jednej strony, wyglądają jak litera „S”. Jeśli dziecko cierpi z powodu tego schorzenia, lekarz może zalecić ortezę.

Aparaty są tak wykonane, że mieszczą się pod ubraniem, co jest ważne dla wygody. Konieczne może być ich dopasowywanie co 12-18 miesięcy. Jednak większość dzieci przyzwyczaja się do ich noszenia. Dziecko może nosić aparat w szkole i w domu, a zdejmowanie go będzie prawdopodobnie konieczne tylko na krótki czas. Dziecko może również zdejmować ortezę na czas uprawiania sportu lub kąpieli.

Badanie przedmiotowe pozwoli określić rodzaj skoliozy, na którą cierpi dziecko. Jeżeli skrzywienie u dziecka wynosi ponad 25 stopni, lekarze mogą zalecić stosowanie ortez jako środków zapobiegających dalszemu skrzywieniu. Leczenie to może być również stosowane w przypadku niewielkich skrzywień, które nie powodują objawów. Wskaźnik Rissera mierzy poziom dojrzałości górnego brzegu miednicy. Orteza nie pomoże jednak dzieciom, u których objaw Rissera wynosi 5 lub mniej.

Skuteczna ortodoncja zmniejsza skrzywienie o połowę lub więcej niż połowę. Skuteczność usztywnienia zależy jednak od indywidualnych oczekiwań i potrzeb pacjenta. Głównym celem stosowania ortez jest zapobieganie postępowi krzywizny i kontrolowanie tempa jej wzrostu. Chociaż niektórzy eksperci nie są zgodni co do skuteczności stosowania ortez, najnowsze badania przeprowadzone w USA sugerują, że orteza może kontrolować postęp skrzywienia.

Operacja skoliozy idiopatycznej

Dzieci i młodzi dorośli cierpiący na skoliozę idiopatyczną często zastanawiają się, czy operacja jest dobrym rozwiązaniem. Chociaż operacja wiąże się zazwyczaj z czterodniowym pobytem w szpitalu, większość pacjentów wraca do szkoły w ciągu trzech do czterech tygodni. Młodzi sportowcy zazwyczaj wracają do uprawiania sportu wyczynowego w ciągu czterech do sześciu miesięcy. Operacja skoliozy idiopatycznej u dzieci i młodych dorosłych jest na ogół bezbolesna i wymaga krótkiego czasu rekonwalescencji.

Zespolenie kości kręgosłupa pomaga wyrównać kości w kręgosłupie. Chirurg umieszcza w przestrzeniach między kręgami przeszczep kostny, który zrasta się z kręgami. Do kręgosłupa przymocowuje się metalowe pręty, które utrzymują kości na miejscu do czasu ich zespolenia. Jeśli kości nie ulegną zespoleniu, operacja może wymagać powtórzenia. Pacjenci powinni pamiętać, że operacja nie jest sposobem na wyleczenie skoliozy idiopatycznej.

Skolioza idiopatyczna występuje u około 2 procent dzieci poniżej 16 roku życia. U około jednego na dziesięcioro z nich dochodzi do znacznej progresji skrzywienia. Jednak u dzieci z dużymi skrzywieniami w młodym wieku mogą wystąpić powikłania płucne i przedwczesna śmierć. Dzieci ze skoliozą idiopatyczną powinny zostać zbadane przez lekarza, aby upewnić się, że nie mają innych schorzeń.

Pacjentów ze skoliozą postępującą można ustabilizować za pomocą metalowych prętów. Pręty te są znane jako „pręty rosnące” i muszą być wydłużane co sześć miesięcy. Nowsza metoda jest podobna do fuzji kręgosłupa, ale nie została jeszcze zatwierdzona do powszechnego stosowania. Nie wiadomo, czy jest ona bezpieczna, czy nie. Nawet jeśli operacja okaże się najlepszym rozwiązaniem, będzie ona znacznie droższa niż alternatywne metody leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *