Co zrobić gdy czujesz ból kolana przy zginaniu

Co zrobić gdy czujesz ból kolana przy zginaniu i prostowaniu?

wpis w: Kontuzje | 0

Jeżeli cierpisz na ból kolana przy zginaniu i wyproście, możesz mieć kilka możliwych przyczyn. Istnieje kilka bezpośrednich przyczyn bólu kolana, ale najczęstszą z nich jest zbyt szybkie wykonywanie zbyt dużej ilości ćwiczeń. Gwałtowne zwiększenie aktywności może spowodować przeciążenie tkanek, co prowadzi do powstania bólu i obrzęku. Uszkodzona chrząstka lub powierzchnie stawowe mogą być przyczyną bólu podczas prostowania kolana. Złamanie lub uraz kolana może również spowodować uszkodzenie powierzchni stawowej.

Zapalenie stawu

Istnieje kilka możliwych przyczyn bólu kolana. Niektóre z nich to uraz, zużycie związane z wiekiem oraz zapalne lub septyczne zapalenie stawu. Ból związany ze zginaniem i wyprostem kolana może być skutkiem wielu różnych schorzeń. Objawy mogą być nagłe, intensywne lub przerywane. Objawy te dzieli się ogólnie na urazy ostre i urazy spowodowane nadmierną eksploatacją. Poniżej wymieniono niektóre z najczęstszych rodzajów bólu związanego ze zginaniem i wyprostem kolana.

Jeśli ból kolana jest spowodowany chorobą zwyrodnieniową stawów, najprawdopodobniej cierpi Pan(i) na łagodną chorobę zwyrodnieniową stawów. Ten rodzaj zapalenia stawów zazwyczaj powoduje ból i sztywność oraz uczucie „kontaktu kości z kością”. Umiarkowana lub zaawansowana choroba zwyrodnieniowa stawów powoduje silniejszy ból, który utrzymuje się nawet po odpoczynku. Ciężkie przypadki mogą prowadzić do unieruchomienia i konieczności przeprowadzenia operacji stawu.

Kolano biegacza

Kolano biegacza, znane również jako zespół bólowy rzepki, jest częstym problemem związanym z kolanem, który nasila się w wyniku nadmiernej eksploatacji. Dolegliwość ta jest spowodowana słabym mięśniem czworogłowym i może wystąpić w wyniku zaburzenia równowagi mięśni uda lub kolana. Dolegliwość ta może również wynikać ze słabego wsparcia stopy lub przetrenowania. W niektórych przypadkach schorzenie to można leczyć za pomocą odpowiedniej fizjoterapii.

Objawy kolana biegacza mogą wystąpić podczas każdego rodzaju aktywności, ale zazwyczaj nasilają się podczas takich czynności, jak bieganie czy chodzenie. Chociaż ból i obrzęk są najczęstszymi objawami, do innych przyczyn tego schorzenia należą przysiady lub bieganie po schodach. Chociaż objawy mogą być różne, przyczyna bólu jest zazwyczaj związana z prawidłowym funkcjonowaniem mięśni kolana. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, należy udać się do lekarza.

Rozerwanie łąkotki

Rozerwana łąkotka może być niezwykle bolesna i ograniczać zakres ruchu kolana. Łąkotka jest również podatna na oderwanie od kości udowej lub piszczelowej, ponieważ jest ona bardziej podatna na ścieranie podczas normalnych ruchów kolana. Rozerwania łąkotek są często powodowane przez proste, codzienne ruchy, takie jak zginanie i wyprost kolana. Aby zdiagnozować uszkodzenie łąkotki, lekarz będzie musiał zapoznać się z historią choroby i przeprowadzić badanie fizykalne. Objawy obejmują ból i obrzęk kolana, niestabilność oraz niemożność zginania i wyprostu kolana.

Diagnoza rozdarcia łąkotki będzie zależała od objawów oraz badania fizykalnego przeprowadzonego przez lekarza. Lekarz może zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego, który pomoże określić zakres uszkodzenia łąkotki. Rezonans magnetyczny jest ważny, ponieważ pozwala określić, gdzie i jak dużo chrząstki uległo uszkodzeniu. Jeśli wystąpiły u Pana/Pani powyższe objawy, lekarz może zalecić plan leczenia w oparciu o wyniki badania.

Nadwyrężenie

Ból kolana przy wyproście i/lub zginaniu jest częstą dolegliwością. Ból ten może mieć różne natężenie i lokalizację. Najczęściej ból pochodzi od ścięgna rzepki, mięśnia i ścięgna znajdującego się w dolnej części rzepki. Ponieważ ścięgno i mięsień utrzymują rzepkę w rowku trochlearnym, brak równowagi w pracy mięśni czworogłowych może prowadzić do bólu.

Ostre lub przewlekłe uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego jest kolejną częstą przyczyną bólu kolana przy wyproście lub zginaniu. Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego jest zazwyczaj spowodowane uprawianiem sportu. Stan ten nie ulega wyleczeniu bez operacji. Chirurdzy odbudowują więzadło i zszywają je z powrotem. Pacjenci często poddawani są fizykoterapii, aby odzyskać sprawność po operacji. Ból kolana przy nadmiernym używaniu podczas rozciągania i zginania nie jest rzadkością wśród sportowców. Schorzenie to może być bardzo uciążliwe dla wielu osób, zwłaszcza sportowców.

Uraz

Istnieje wiele powodów, dla których dana osoba może odczuwać ból podczas wyprostu i zginania kolana. Skręcenie, siła działająca na kolano lub bezpośredni uraz mogą być przyczyną tej dolegliwości. Powszechne są ból i obrzęk, a próba chodzenia może być niemożliwa. Postawienie diagnozy na izbie przyjęć może być trudne, dlatego lekarz najprawdopodobniej zleci wykonanie rezonansu magnetycznego, aby wykluczyć inne schorzenia. Leczenie urazu może obejmować operację i intensywną terapię fizyczną. Czas powrotu do zdrowia jest zwykle mierzony w miesiącach.

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu odczuwanego podczas rozciągania i zginania kolana jest uraz łąkotki. Uraz łąkotki może mieć charakter ostry lub zwyrodnieniowy. W obu przypadkach może dojść do uszkodzenia ścięgien i więzadeł w kolanie. Rozerwanie łąkotki może powodować ból kolana przy wyproście i zginaniu, a nawet prowadzić do obrzęku lub sztywności kolana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *