Detoks alkoholowy – czy to wystarczy, by zerwać z nałogiem?

wpis w: Zdrowie | 0

Detoks alkoholowy to procedura, która musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską. Dotyczy osób uzależnionych m.in. od alkoholu i jest pierwszym krokiem w walce z nałogiem. Spożywanie napoi procentowych wiąże się z nagromadzeniem szkodliwych toksyn, które negatywnie wpływają na organizm alkoholika. Detoks pozwala na przywrócenie prawidłowego stanu funkcjonowania osoby uzależnionej.

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm to choroba, która powstaje wskutek systematycznego spożywania alkoholu. Nieleczone uzależnienie postępuje, co w konsekwencji może prowadzić do śmierci nałogowca. Choroba alkoholowa wyniszcza organizm i negatywnie wpływa na psychikę i jest przyczyną występowanie różnych zaburzeń.

Jakie są przyczyny alkoholizmu?

Psychopatologia wyróżnia trzy aspekty przyczynowo-skutkowe, które warunkują uzależnienie od alkoholu. Zalicza się do nich:

  • czynniki genetyczne – dorastanie w rodzinie alkoholowej;
  • czynniki psychologiczne – ucieczka przed objawami zespołu abstynencyjnego lub pobudzenie układu nagrody w mózgu, co jest konsekwencją nieprawidłowej aktywności neurotransmiterów;
  • czynniki społeczne – oddziaływanie grupy społecznej bądź społeczna akceptacja i powszechność trunków alkoholowych.

Jak objawia się choroba alkoholowa?

Alkoholizm objawia się przede wszystkim niepohamowaną chęcią sięgnięcia po alkohol. Oznacza to, że alkoholik nie jest w stanie zapanować nad własnym postępowaniem. Głód alkoholowy jest na tyle silny, że przejmuje kontrole nad zachowaniem osoby uzależnionej, wymuszając spożycie kolejnej porcji napojów procentowych.

Detox 3.jpeg

Jakie są dostępne metody leczenia alkoholizmu i czym się charakteryzują?

Leczenie alkoholizmu może odbywać się w państwowych lub prywatnych placówkach. Pierwsza możliwość jest bezpłatna (refundowana przez NFZ) również dla osób nieubezpieczonych. Jednak wiąże się z koniecznością długotrwałego oczekiwania na wolne miejsce. Leczenie rozpoczyna się od wizyty w poradni leczenia uzależnień, gdzie alkoholik ma zapewnioną konsultacje z psychologiem i psychiatrą. Specjaliści dobierają optymalną formę terapii. Proces wyjścia z nałogu może odbywać się na oddziale leczenia uzależnień bądź może być prowadzony w ramach oddziału dziennego, czyli codziennych wizyt (od poniedziałku do piątku). Drugą możliwością jest leczenie alkoholizmu w prywatnych ośrodkach, jednak opcja ta jest płatna. Dużą zaletą jest szybki termin przyjęcia do placówki, dzięki czemu osoba uzależniona może niemal od razu rozpocząć leczenie. Alkoholik przebywa w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień przez cały proces wyjścia z nałogu.

Czym jest detoks alkoholowy?

Detoksykacja polega na odtruciu organizmu, czyli usunięciu z krwiobiegu toksycznych związków oraz resztek alkoholu, a także wyrównaniu wszelkich niedoborów. Celem detoksu jest przerwanie ciągu alkoholowego, przy jednoczesnym łagodzeniu skutków nagłego odstawienia alkoholu. Po zakończonej detoksykacji osoba uzależniona ma przywróconą równowagę metaboliczną w organizmie.

Gdzie można go odbyć?

Detoksykacja to proces oczyszczania organizmu, który musi być przeprowadzany pod nadzorem lekarzy, ponieważ wiąże się z możliwością pojawienia się szeregu skutków ubocznych, które mogą zagrażać osobie uzależnionej. Detoks alkoholowy we Wrocławiu, można przeprowadzić na szpitalnym oddziale lub w specjalistycznej klinice bądź ośrodku leczenia uzależnień takim jak Ośrodek Przebudzenie.

ośrodek przebudzenie bliskość zieleni.jpg

Jak przebiega detoks alkoholowy?

Przed rozpoczęciem detoksykacji pacjent jest dokładnie badany przez lekarza w celu określenia jego stanu zdrowia oraz stopnia zatrucia organizmu. W dalszym etapie następuje usunięcie szkodliwych substancji z krwiobiegu, uzupełnienie niedoborów oraz przywrócenie równowagi w gospodarce wodno-elektrolitowej. Proces ten jest wymagający dla pacjenta, stąd też może zostać wdrożona farmakologia, celem łagodzenia skutków odstawiennych. Osoba uzależniona otrzymuje leki przeciwbólowe i uspokajające. Reakcja organizmu na detoks jest zróżnicowana i w dużej mierze zależy od długości i częstotliwości picia oraz wieku i płci pacjenta.

Ile trwa detoks alkoholowy?

Czas trwania detoksu alkoholowego zależny jest od stopnia zatrucia organizmu i stanu zdrowia pacjenta. Proces ten może trwać od kilku do nawet kilkunastu dni. Zazwyczaj jest to od 5 do 7 dni.

Jakie daje efekty detoks alkoholowy?

Detoksykacja pozwala na przywrócenie organizmu osoby uzależnionej do stanu prawidłowego funkcjonowania. Poprzez usunięcie szkodliwych substancji, resztek alkoholu oraz wyrównanie wszelkich niedoborów mikro i makroelementów, pacjent odzyskuje siły i może prawidłowo funkcjonować.

Czy detoks wystarczy, aby zerwać z nałogiem?

Detoks jest pierwszym krokiem w walce z uzależnieniem, jednak nie leczy on alkoholizmu. Jego celem jest oczyszczenie i wzmocnienie organizmu do dalszej walki o trzeźwe życie. Długotrwałe skutki spożywania alkoholu negatywnie oddziałują zarówno na fizyczną, jak i psychiczną sferę człowieka. Właśnie dlatego po detoksie należy udać się na terapię uzależnień.

Detox 2.jpeg

Jak wygląda życie po detoksie alkoholowym?

Odtrucie alkoholowe we Wrocławiu pozwala osobie uzależnionej odzyskać siły witalne. Detoks poprawia również samopoczucie i łagodzi zaburzenia psychiczne, wynikające ze spożywania alkoholu, jednak co ważne, nie leczy ich, a jedynie łagodzi objawy. Alkoholik znajduje się w stanie trzeźwości i może podejmować świadome decyzje co do dalszego leczenia.

Co zrobić, aby utrzymać stan trzeźwości?

Chcąc utrzymać stan trzeźwości po detoksie, należy udać się na terapię, której zadaniem jest szeroko pojęte zrozumienie podłoża oraz mechanizmu uzależnienia. Wyjście z nałogu możliwe jest, gdy pacjent ma świadomość skali swojego problemu i chce na nowo nauczyć się życia w trzeźwości. Psychoterapeuci pomagają również radzić sobie z emocjami czy chęcią sięgnięcia po alkohol. To kompleksowa pomoc, której zadaniem jest trwałe wyjście z nałogu.

Alkoholizm to przewlekła choroba, która wymaga kompleksowego podejścia ze strony specjalistów i chęci wyjścia z nałogu. Detoksykacja stanowi ważny krok w walce o trzeźwe życie, jednak jest początkiem drogi, którą musi przejść alkoholik, by żyć w abstynencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *