Suplementy na stawy

Suplementy na stawy – Po jakie sięgnąć?

wpis w: Zdrowie | 0

Największa liczba suplementów na stawy dostępnych na rynku często obiecuje więcej niż może dostarczyć. Jedno z ostatnich badań przeprowadzonych przez Consumer Reports w Polsce wykazało, że większość suplementów diety na stawy nie spełniało deklarowanych przez nie składników. Pada, więc pytanie jaki jest najbardziej skuteczny lek na stawy? W tym artykule omówimy wady i zalety suplementów na stawy oraz na co należy zwrócić uwagę przy ich zakupie. Dodatkowo podamy źródła, które pomogły nam przy stworzeniu tego artykułu.

Glukozamina

Istnieje kilka obaw dotyczących bezpieczeństwa związanych z suplementami glukozaminy, w tym możliwych interakcji z lekami. Glukozamina jest aminokwasem, który odgrywa kluczową rolę w zdrowiu stawów i jest powszechnie stosowana w leczeniu zapalenia stawów, osteoporozy, chorób kości i chorób zapalnych. Chociaż suplementy glukozaminy są generalnie bezpieczne, u niektórych osób mogą wystąpić łagodne działania niepożądane. Aby ich uniknąć, należy omówić potencjalne skutki uboczne z lekarzem.

Glukozamina występuje naturalnie w organizmie. Odgrywa ona ważną rolę w tworzeniu glikozaminoglikanów, które są budulcem chrząstki. Degeneracja chrząstki stawowej prowadzi do choroby zwyrodnieniowej stawów. Badania na zwierzętach wykazały, że glukozamina może opóźnić rozpad chrząstki i odbudować ją. Należy pamiętać, że glukozamina w suplementach powinna pochodzić ze źródła, które nie zawiera skorupiaków.

Jednakże nowe badanie wykazało, że placebo jest skuteczniejsze niż glukozamina. Placebo jest skutecznym sposobem leczenia bólu stawów. Suplementy glukozaminy mogą „działać” lepiej niż placebo, ale wyniki badań są niejednoznaczne. Trudno jest określić, co działa, a co nie. W związku z tym trudno jest stwierdzić, czy suplementy glukozaminy na stawy są warte pieniędzy.

Sól glukozaminy zawarta w tych suplementach ma właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w zmniejszeniu bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów. Około 27 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych cierpi na chorobę zwyrodnieniową stawów. Jedno z badań opublikowanych w 2006 r. wykazało, że suplementy glukozaminy i chondroityny mogą łagodzić ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych. Jednak kolejne badania nie potwierdziły tych wyników. W związku z tym Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedycznych nie zaleca stosowania suplementów glukozaminy jako leku na chorobę zwyrodnieniową stawów.

Chondroityna

Glukozamina i chondroityna są doskonałymi składnikami suplementów na stawy. Mogą one łagodzić ból stawów i wspierać ich zdrowie poprzez przywracanie amortyzujących płynów w stawach. Mogą także zwiększać produkcję płynu maziowego, który otacza stawy i je amortyzuje. Zwiększenie stężenia glukozaminy w organizmie powoduje również zwiększenie produkcji płynu maziowego w stawach. Oznacza to, że stawy mogą lepiej amortyzować uderzenia, co może pomóc w zapobieganiu zwyrodnieniom chrząstki stawowej.

Naturalne związki glukozaminy i siarczanu chondroityny są naturalnie obecne w chrząstce. Chociaż mogą one być skuteczne dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, nie ma dowodów naukowych potwierdzających korzyści z ich stosowania. Badanie przeprowadzone w 2006 r. wykazało, że glukozamina i siarczan chondroityny przyczyniają się do poprawy objawów choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych, ale żadne inne badania nie potwierdziły tych wyników. Z tego względu Amerykańska Akademia Chirurgów Ortopedycznych nie zaleca stosowania suplementów diety zawierających glukozaminę i chondroitynę u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Konsumenci przed zakupem powinni zapoznać się z etykietą suplementów diety zawierających glukozaminę i chondroitynę. Powinni sprawdzić na etykiecie zawartość glukozaminy i chondroityny oraz skuteczność kliniczną danej firmy. Nie należy kupować suplementu zawierającego jeden składnik, ponieważ może to prowadzić do rozczarowania. Zamiast tego wybierz kompleksowy, wieloskładnikowy preparat na stawy. Suplementy zawierające glukozaminę i chondroitynę powinny zwalczać ból stawów pod kilkoma kątami, zapewniać ochronę stawów i spowalniać rozpad chrząstki stawowej.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów mogą obejmować trzeszczenie lub odgłosy odrywania się od podłoża, ból i sztywność. Wczesna diagnoza jest niezbędna, aby wykluczyć inne choroby i uzyskać odpowiednie leczenie dla danego schorzenia. Chrząstka w stawach amortyzuje kości przed uderzeniami i pomaga zapobiegać ocieraniu się o siebie. Najlepszym rozwiązaniem może być suplementacja glukozaminą i chondroityną. Jeśli porady lekarza nie są wystarczające, poszukaj naturalnych sposobów radzenia sobie z bólem stawów i poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Niektórzy naukowcy zaczęli stosować kwasy tłuszczowe omega-3 jako suplementy na stawy dla osób z zapaleniem stawów. Twierdzą oni, że te składniki odżywcze mogą zmniejszyć ból i stan zapalny stawów. Niektóre badania wskazują również, że mogą one zmniejszać ryzyko pogorszenia zdolności poznawczych, w tym choroby Alzheimera. Korzyści płynące z kwasów tłuszczowych omega-3 dla zdrowia poznawczego nie są jeszcze w pełni poznane, ale wydaje się, że spowalniają one proces pogarszania się stanu mózgu związany z tą chorobą. Niektóre badania sugerują również, że suplementy oleju rybnego mogą poprawić czas reakcji i zmniejszyć zmęczenie umysłowe.

Inne korzyści płynące z kwasów tłuszczowych omega-3 dla stawów obejmują poprawę poziomu wapnia i wzmocnienie kości. Chociaż nie wszystkie badania były pozytywne, niektóre wykazały, że osoby, które nie spożywają wystarczającej ilości tych niezbędnych kwasów tłuszczowych, są bardziej podatne na utratę kości. EPA i GLA to dwa rodzaje kwasów tłuszczowych omega-3. Znajdują się one w rybach, a w dużych ilościach występują w oleju z wątroby ryb. Niektóre źródła kwasów tłuszczowych omega-3 zawierają również duże ilości witaminy A i D. Witamina D odgrywa istotną rolę w utrzymaniu układu mięśniowo-szkieletowego i jest niezbędna do produkcji chrząstki.

Oprócz spożywania kapsułek z olejem rybnym, można również przyjmować nasiona lnu jako suplement. Aby skorzystać z dobrodziejstw kwasów tłuszczowych omega-3, nasiona lnu należy zmielić w ciągu 24 godzin przed użyciem. Nasiona lnu są często dostępne w postaci zmielonej w opakowaniu mylarowym, co pozwala zachować ich aktywne składniki. Kwasy tłuszczowe omega-3 należy zawsze kupować od renomowanych firm. Nie mogą one również zawierać metali ciężkich, takich jak ołów.

Kurkuma

Badania wykazały, że kurkumina może pomóc osobom z RZS w poprawie objawów i funkcjonowania fizycznego. Kurkumina to substancja występująca w kurkumie, która ma właściwości podobne do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak ibuprofen. Jedno z badań wykazało, że kurkumina równie skutecznie zmniejszała ból związany z OA kolana jak ibuprofen, nie powodując przy tym skutków ubocznych ze strony przewodu pokarmowego. Ponadto osoby, które przyjmowały suplementy z kurkumą, zgłaszały, że odczuwały mniej skutków ubocznych niż osoby przyjmujące ibuprofen.

OA i RZS są chorobami spowodowanymi przewlekłym stanem zapalnym. Kurkumina, składnik kurkumy, hamuje NF-kB, gen, który reguluje białka zapalne. Kurkumina przyjmowana w dużych ilościach zmniejsza stan zapalny zarówno w układzie ogólnoustrojowym, jak i w stawach. Kurkuma jest silnym przeciwutleniaczem, który może pomóc w zmniejszeniu bólu i stanu zapalnego stawów. Jest stosowana od wieków, aby pomóc osobom cierpiącym na zapalenie stawów.

Badacze z Uniwersytetu w Tasmanii odkryli, że kurkuma może pomóc osobom cierpiącym na chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych. W ramach badania 70 uczestników zostało losowo przydzielonych do przyjmowania wyciągu z kurkumy. Osoby, które przyjmowały kurkumę, stwierdziły, że odczuwały mniejszy ból w porównaniu z osobami, które przyjmowały placebo. Niestety, kurkuma nie zmniejszyła obrzęku ani nie odbudowała zdrowej chrząstki. Warto jednak spróbować. Akupunktura, podobnie jak suplementy z kurkumą, może pomóc osobom z zapaleniem stawów, nawet tym, które nie są jeszcze tego świadome.

W przeglądzie systematycznym przeprowadzonym w 2016 r. przeanalizowano wszystkie RCT z zastosowaniem kurkumy. W badaniu uwzględniono dane z okresu od 1966 r. do kwietnia 2016 r.

Olej z ryb

Uważa się, że kwasy tłuszczowe omega-3 znajdujące się w oleju z ryb morskich zmniejszają stan zapalny stawów i redukują ból związany z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Jednak maksymalne efekty działania suplementów oleju rybnego mogą być widoczne dopiero po trzech miesiącach, a do czasu uzyskania pozytywnych rezultatów konieczne może być dalsze przyjmowanie leków przeciwbólowych, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub sterydy. Do czasu potwierdzenia wyników stosowania suplementacji olejem rybim należy skonsultować się z lekarzem.

Korzyści płynące z suplementacji olejem rybim nie są powszechnie znane. Mają one jednak wiele zalet i mogą być doskonałym sposobem na leczenie bólu i zapalenia stawów. Suplementy te są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które pomagają odbudować tkankę stawową i przywrócić smarowanie stawów. Inne korzyści płynące ze stosowania oleju rybiego to zmniejszenie sztywności porannej, obrzęków stawów oraz zwiększenie przepływu krwi podczas ćwiczeń. Aby suplement diety z olejem rybim był skuteczny, należy wybrać taki, który zawiera kwasy tłuszczowe EPA i DHA występujące w rybach.

Badania sugerują, że olej rybny może pomóc w łagodzeniu bólu związanego z zapaleniem stawów, w tym sztywności porannej. Korzyści płynące z suplementacji oleju rybnego dla osób z zapaleniem stawów mogą również obejmować poprawę zdrowia układu sercowo-naczyniowego, ponieważ stwierdzono, że kwasy tłuszczowe omega-3 obniżają poziom trójglicerydów i zwiększają poziom dobrego cholesterolu. Inne korzyści płynące z suplementacji olejem rybim to zmniejszenie bólu stawów, sztywności porannej, a także zmniejszenie zapotrzebowania na leki przeciwzapalne.

Mimo, że większość ludzi nie spożywa ryb w dużych ilościach, oleje zawarte w rybach mają wiele korzyści zdrowotnych. EPA, DHA i EPA to najczęściej spotykane składniki suplementów oleju rybiego. Tłuszcze te zapewniają smarowanie stawów, zmniejszając tarcie i pocieranie oraz minimalizując ból. Tłuszcze te są również korzystne dla organizmu i są niezbędne do wzrostu komórek. Przyjmowanie suplementów z olejem rybim może pomóc złagodzić wiele objawów zapalenia stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *