bieganie po śniegu

Bieganie po śniegu, czy to samo zdrowie? Jak się przygotować?

wpis w: Zdrowie | 0

Dla biegaczy, którzy nie znają zaśnieżonego terenu, utrzymanie równowagi podczas biegu po śniegu może być wyzwaniem. Na przykład długie kroki mogą utrudniać stabilizację stopy lądującej przed ciałem. Z kolei krótki krok może zapobiec poślizgnięciu się stopy. Według Stonehouse’a, bieganie po śniegu powinno odbywać się ze stopami umieszczonymi poniżej środka ciężkości. Bieganie blisko podłoża może również wyeliminować pionowe odbijanie się od podłoża, minimalizując ryzyko poślizgnięcia się i nadwyrężenia mięśni.

Unikanie przeciążeń

Urazy przeciążeniowe wynikają z niezdolności organizmu do przystosowania się do nadmiernych obciążeń. Przeciążeń można uniknąć dzięki odpowiedniemu treningowi, który pozwoli organizmowi przystosować się do stresu. Zbyt intensywny trening może doprowadzić do wyczerpania rezerw. Przeciążenie nie musi być złe, o ile nie jest szkodliwe dla duszy i nie wpływa negatywnie na wydajność. Biegacze powinni być świadomi oznak przetrenowania, aby mogli podjąć odpowiednie środki ostrożności.

Skrócenie kroku

Jednym ze sposobów bezpiecznego i wygodnego biegania po śliskich nawierzchniach jest skrócenie kroku. Podczas biegania po śniegu należy utrzymywać krótki krok, aby poznać warunki, znaleźć równowagę i przyczepność. Gdy już opanujesz warunki, możesz stopniowo wydłużać krok, ale na razie skup się na utrzymaniu pozycji pionowej. Aby ułatwić sobie przejście, spróbuj wykonać kilka dynamicznych ćwiczeń rozciągających w pomieszczeniu.

Zwiększanie kadencji

Zwiększanie kadencji podczas biegania po śniegu to sprawdzony sposób na zwiększenie prędkości bazowej i wytrzymałości na dystansie. Dla sportowców postrzegany wysiłek jest największym czynnikiem ograniczającym. Zaangażowanie umysłu i zaangażowanie w proces biegania pomoże zwiększyć wydolność fizyczną i psychiczną. Biegacze nie są jedynymi osobami, które muszą radzić sobie z warunkami panującymi podczas biegania po śniegu. Wiele osób cierpi z powodu różnych urazów, którym można zapobiec, zwiększając kadencję podczas biegania po śniegu.

Unikanie czarnego lodu

Najlepszym sposobem uniknięcia czarnego lodu podczas biegania po śniegu jest unikanie miejsc, w których najczęściej się on tworzy. Choć nie zawsze jest to możliwe, istnieją pewne miejsca, w których prawdopodobieństwo jego wystąpienia jest większe. Są to obszary zacienione lub pozbawione słońca. W takich miejscach częściej tworzy się lód, ponieważ nie ma tam tyle słońca, co w miejscach nasłonecznionych. Podczas biegania szczególnie ważne jest zwracanie uwagi na położenie gałęzi drzew, które blokują światło słoneczne przed tworzeniem się cienkiej warstwy lodu.

Ochrona oczu

W przypadku biegania zimą ochrona oczu ma zasadnicze znaczenie. Niskie temperatury, ostry wiatr i śliskie nawierzchnie mogą powodować suchość oczu. Noszenie zimowych okularów przeciwsłonecznych może chronić oczy przed ostrym zimnem, minimalizując jednocześnie ryzyko wystąpienia łzawiących i zaczerwienionych oczu. Oprócz ochrony oczu, akcesoria te mogą również sprawić, że na głowie będzie cieplej, bardziej sucho i przytulnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *