Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego jest częstym schorzeniem, które powoduje ból nerwów w pachwinach i podudziach. Niektórzy ludzie cierpią również na nietrzymanie moczu i stolca w wyniku przepukliny kręgosłupa. Objawy przepukliny w odcinku lędźwiowym kręgosłupa różnią się w zależności od wielkości i umiejscowienia przepukliny. Najczęstszą dolegliwością jest ostry, tnący ból, choć tępy ból może być trudniejszy do zidentyfikowania.
Przepuklina pachwinowa
Przepukliny pachwinowe to wybrzuszenia zawartości jamy brzusznej przez słabe miejsce w dolnej ścianie jamy brzusznej. Wybrzuszenia te mogą występować w kanale pachwinowym, co jest najczęstsze, lub w głębszych przejściach pachwinowych, zwanych przepuklinami udowymi. Objawy przepukliny pachwinowej mogą być łagodne lub ciężkie i mogą wymagać leczenia operacyjnego.
W celu ustalenia, czy u pacjenta występuje przepuklina pachwinowa, lekarz przeprowadzi dokładny wywiad i badanie fizykalne. Lekarz wyczuje przepuklinę ręką umieszczoną nad więzadłem pachwinowym i tuż obok moszny, aby sprawdzić, czy nie jest ona ruchoma. Pacjent zostanie również poproszony o kaszlnięcie i stanie, aby sprawdzić, czy nie jest ruchoma. W celu wykrycia powikłań przepukliny pachwinowej można zastosować badanie ultrasonograficzne.
Objawy przepukliny pachwinowej obejmują ból w dolnej części pleców, czasami promieniujący do biodra lub nogi, a po operacji nacięcie może być bolesne. Pacjenci często zgłaszają występowanie skurczów mięśni, zwłaszcza po dłuższym staniu lub pochylaniu się do przodu. Mogą również odczuwać ból przy pochylaniu ciała na jedną lub drugą stronę. Ból może przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności.
Przepuklina lędźwiowa
Przepuklina dysku to uraz części kręgosłupa. Przepuklina dysku występuje, gdy środek dysku wybrzusza się, naciskając na rdzeń kręgowy lub nerw. Stan ten może być dość bolesny. Objawy przepukliny dysku w odcinku lędźwiowym mogą być od łagodnych do ciężkich. Nie należy ich ignorować i należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską. Objawy przepukliny lędźwiowej i przepukliny kręgosłupa mogą powodować poważny ból.
Objawy przepukliny lędźwiowej i przepukliny kręgosłupa zależą od umiejscowienia przepuklinionego dysku. Może wystąpić zlokalizowany ból pleców, zmniejszenie zakresu ruchu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i trudności w chodzeniu. Inne objawy przepukliny krążka lędźwiowego to drętwienie i osłabienie nóg, pieczenie nogi podczas stania oraz zaburzenia odruchów skokowych i kolanowych.
Uraz
Objawy przepukliny kręgosłupa są często podobne do objawów uszkodzonego dysku. Przepuklina dysku może wydostać się z kręgosłupa, ale w dotkniętym nią obszarze zwykle występuje ból jednej lub obu rąk. Przyczyna przepukliny krążka międzykręgowego nie jest znana, ale pewne nawyki związane z trybem życia mogą prowadzić do przepukliny. Zła postawa, palenie papierosów i praca fizyczna mogą zwiększać ryzyko wystąpienia przepukliny. Skręty ciała i nadmierne zgięcie również mogą być przyczyną przepukliny dysku.
Często lekarze zalecają odpoczynek w łóżku lub ograniczenie aktywności przez kilka dni, a następnie stopniowe zwiększanie aktywności. Jednak ścisły odpoczynek w łóżku nie jest zalecany, a osoby, u których występuje ból pleców, zdrowieją szybciej przy zwiększonej aktywności. Wczesne zastosowanie okładów z lodu może być pomocne, natomiast ciepło można zastosować później, jeśli uraz nie jest tak poważny. Korzystne może być także zastosowanie fizykoterapii i masażu. Jeśli ból nie ustępuje lub nasila się, należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza.
Nieszczelność duralowa
Na szczęście istnieją pewne wczesne objawy ostrzegawcze, które mogą wskazywać na obecność przepukliny kręgosłupa lub nieszczelności duralowej. Jednym z takich objawów jest wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego (ang. cerebrospinal fluid, CSF). Pacjent może zauważyć wyraźną wydzielinę z rany pooperacyjnej, ale wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego często pozostaje głęboko w kręgosłupie. Oprócz wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego pacjenci mogą cierpieć na pozycyjne bóle głowy, które nasilają się, gdy pacjent stoi, a ustępują, gdy leży. U niektórych osób mogą również wystąpić wymioty i mdłości.
W niektórych przypadkach wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego może prowadzić do niedociśnienia w mózgu, co często jest mylone z udarem. W celu potwierdzenia wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Leczenie zależy od przyczyny i nasilenia wycieku. W niektórych przypadkach konieczne może być leczenie zachowawcze, natomiast w cięższych przypadkach konieczne może być zastosowanie bardziej inwazyjnych metod. W niektórych przypadkach można wykonać zewnątrzoponowe wkłucie krwi w celu zastąpienia brakującego płynu mózgowo-rdzeniowego.
Dodaj komentarz