20 marca 2019
Wednesday, 20th March 2019

Chondromalacja rzepki – jak przywrócić rzepkę w kolanie do dobrego stanu?

Jeżeli uprawiasz sport, narażasz swoje stawy kolanowe na duże obciążenia. Niektóre ćwiczenia i pozycje sprawiają, że działają na nie siły wielokrotnie większe niż Twoja masa ciała. Gdy w końcu ich wytrzymałość zostanie przekroczona, pojawia się ból. Początkowo niezbyt silny, głównie przy większej aktywności, następnie znacznie silniejszy, praktycznie przy każdym ruchu. Bagatelizowanie tego problemu może prowadzić do choroby zwyrodnieniowej, takiej jak chondromalacja rzepki.

Co to jest chondromalacja rzepki?

Rzepka jest jedną z kości, która tworzy staw kolanowy. Wchodzi w skład aparatu wyprostnego. Bierze udział w każdym ruchu prostowania kończyny dolnej. Od strony wewnętrznej pokryta jest chrząstką stawową, pełniącą funkcje ochronne i przenoszącą znaczną część obciążeń.

Niestety, przy nadmiernym przeciążeniu ulega ona uszkodzeniu. Początkowo pojawia się tak zwana chondromalacja rzepki I stopnia. Ma miejsce wtedy, kiedy powstaje obrzęk chrząstki. W późniejszych etapach dochodzi do jej pękania. Ostatecznym, nieodwracalnym stanem jest chondromalacja rzepki IV stopnia, gdy uszkodzenie dosięgnie kość. W takim przypadku chrząstka nie ma możliwości spontanicznego wygojenia. Rozwijają się tzw. zmiany degradacyjne stawu.

Chondromalacja rzepki – objawy

Zastanawiasz się, jak rozpoznać to schorzenie? Pierwszy objaw, jaki zaobserwujesz, nie wydaje się niepokojący. To najczęściej ból stawu kolanowego, zazwyczaj lokalizujący się z przodu kolana. Pojawia się początkowo przy aktywności wymagającej prostowania kolana oraz podczas dłuższego przebywania w pozycji siedzącej. Dlatego, jeżeli pracując przy komputerze odczuwasz podobne dolegliwości, warto zastanowić się, czy ich przyczyną nie jest chondromalacja rzepki. Również bieganie często wyzwala tego typu objawy.

Często przed rozpoczęciem leczenia lekarz zaleci Ci wykonanie badania rezonansu magnetycznego, ponieważ przyczyną mogą być także inne współistniejące zmiany w stawie i jego okolicy.

Chondromalacja rzepki – leczenie

Jedynie we wczesnych etapach choroby możliwe jest pełne wyleczenie. Dlatego właśnie tak ważne jest, abyś uważnie obserwował swój organizm i nie lekceważył żadnych niepokojących Cię objawów.

Chrząstka stawowa nie ma zdolności do spontanicznej regeneracji, dlatego poważniejsze uszkodzenie wymaga zdecydowanie bardziej intensywnego leczenia. Czasem konieczna jest nawet endoprotezoplastyka, czyli wymiana stawu na sztuczny.

Początkowo lekarz zastosuje leczenie zachowawcze:

  • odciążenie stawu, którego dotyczy chondromalacja rzepki,
  • ćwiczenia usprawniające,
  • fizjoterapię.

Niestety, nie zawsze jest to wystarczające działanie. Wówczas lekarz może zakwalifikować Cię do bardziej inwazyjnego leczenia. Jedną z metod są iniekcje dostawowe, czyli zastrzyki. Za ich pomocą lekarz może podać np. kwas hialuronowy – składnik występujący prawidłowo w stawie i warunkujący jego prawidłowe funkcjonowanie.

Terapia PRP – nowa, ale czy skuteczna metoda?

Na popularności zyskuje też terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP). Jest to stosunkowo nowa metoda o obiecujących rezultatach. Na czym polega? Z Twojej krwi oddzielane są czynniki wzrostu, które wspomagają regenerację chrząstki. W przypadku rozległych uszkodzeń najlepsze efekty może dać leczenie operacyjne. Jeżeli w stawie obecne są  też zmiany w łękotkach (z którymi czasem współistnieje chondromalacja rzepki), artroskopia umożliwi tzw. oczyszczenie stawu.

W skrajnie trudnych przypadkach lekarz może zaproponować Ci bardziej inwazyjne zabiegi regeneracyjne, takie jak mikrozłamania czy przeszczep chrząstki. Dlatego też wczesne rozpoczęcie leczenia zdecydowanie zmniejszy dolegliwości i ograniczy uciążliwe skutki choroby.

Udostępnij wpis

Absolwent Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Obecnie pracuje w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Jest również doktorantem w Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Interesuje się chirurgią urazową, chorobą zwyrodnieniową, schorzeniami stawu kolanowego oraz medycyną regeneracyjną w ortopedii.