Chondromalacja rzepki

Chondromalacja Rzepki – Jak przywrócić rzepkę w kolanie do dobrego stanu?

wpis w: Kontuzje | 0

W tym artykule zostaną przedstawione objawy, diagnostyka i leczenie chondromalacji rzepki. Porozmawiamy także o procesie powrotu do zdrowia i o tym, czego można się spodziewać podczas leczenia. Istnieje kilka metod leczenia tego schorzenia, więc czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ich temat. W końcu Twoje zdrowie jest ważne i zawsze lepiej być przygotowanym, niż później odczuwać ból. Leczenie chondromalacji rzepki polega na stosowaniu leków w celu opanowania bólu i stanu zapalnego.

Objawy

Diagnoza chondromalacji rzepki jest trudna do postawienia, jeśli nie przeprowadzi się dokładnego badania i kompleksowej diagnostyki. Lekarz może wykonać zdjęcie rentgenowskie, aby wykluczyć inne rodzaje zapalenia stawów, a także zlecić wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, aby uzyskać dokładniejszy obraz stawu kolanowego oraz jego tkanek kostnych i miękkich. Trzecią opcją diagnostyczną i terapeutyczną jest artroskopia, polegająca na wprowadzeniu do kolana giętkiej kamery w celu obejrzenia chrząstki stawowej i tkanek miękkich. Niektórzy lekarze przepisują leki przeciwzapalne lub niesteroidowe leki przeciwzapalne w celu leczenia bólu. Jednakże leki te należy przyjmować wyłącznie pod nadzorem lekarza.

Silenie objawów jest często trudne do określenia bez wykonania artroskopii lub zdjęcia rentgenowskiego. Pacjent cierpiący na chondromalację rzepki może odczuwać minimalny ból pomimo poważnego uszkodzenia. W celu zdiagnozowania tego schorzenia pracownicy służby zdrowia opierają się w dużej mierze na wywiadzie z pacjentem, badaniu fizykalnym oraz wynikach badań przedmiotowych. W niektórych przypadkach ból w jednym kolanie może wskazywać na niezdiagnozowane schorzenie, a u pacjenta może zostać zdiagnozowana zupełnie inna choroba.

Ból związany z chondromalacją rzepki może być opisany jako tępy, bolesny ból, który nasila się podczas ruchu lub obciążania kolana. Może on być również ostry podczas zginania kolana, chodzenia lub biegania. Niektóre ruchy mogą również powodować uczucie zgrzytania lub klikania w kolanie. Zjawisko to określane jest mianem trzeszczenia i zostało odnotowane u 38,1% kobiet i 17,1% mężczyzn. Konkretna przyczyna trzeszczenia nie jest znana, ale można ją przypisać wielu czynnikom.

Oprócz bólu, chondromalacji rzepki często towarzyszy obrzęk w przedniej części kolana. Wskazuje to na stan zapalny. Może on również wpływać na ruchomość i powodować bolesność. Kolano dotknięte schorzeniem może również sztywnieć podczas zginania lub poruszania nim. W miarę pogarszania się stanu, kontynuowanie niektórych czynności, takich jak bieganie czy skakanie, może być utrudnione. Ból może się również nasilać przy wykonywaniu czynności wymagających dużej siły nacisku, takich jak bieganie lub jazda na rowerze.

Diagnoza

Fizjoterapeuta może użyć specjalnego sprzętu do zbadania obecności chondromalacji rzepki. Lekarz zastosuje opór symulujący ból towarzyszący prostowaniu kolana i wywierający nacisk na bolesną chrząstkę rzepki. W późniejszych stadiach choroby przestrzeń stawu rzepkowo-udowego będzie stawała się coraz węższa. Wykonuje się szereg badań, w tym zdjęcia rentgenowskie, tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny. Innym często wykonywanym badaniem potwierdzającym diagnozę jest artroskopia. Artroskopia zapewnia szczegółowy obraz stawu kolanowego i jego tkanek miękkich, w tym chrząstki.

Fizjoterapeuta może również podejrzewać chondromalację rzepki na podstawie wywiadu i badania fizykalnego. Fizykoterapeuta zapyta pacjenta o poziom jego aktywności oraz o to, kiedy ból się rozpoczął i skąd się pojawił. Fizykoterapeuta prawdopodobnie zaleci Panu/Pani fizykoterapię mającą na celu poprawę siły mięśniowej oraz zmniejszenie obciążenia kolana. W potwierdzeniu diagnozy pomocne może być wykonanie badania MRI stawu kolanowego. W zależności od stopnia nasilenia dolegliwości, może Pani/Pan wymagać dalszej terapii w celu złagodzenia bólu.

Występowanie bólu w kolanie jest kluczowym wskaźnikiem występowania chondromalacji rzepki. Lekarz zwróci uwagę na tkliwość lub obrzęk w obszarze dotkniętym chorobą. Zbada również ułożenie rzepki względem kości udowej, ponieważ nieprawidłowe ułożenie może wskazywać na chondromalację rzepki. Lekarz może również spróbować wywrzeć oporny nacisk na rozciągniętą rzepkę. Istnieją cztery stopnie zaawansowania kolana biegacza, z których każdy wskazuje na inny stopień uszkodzenia chrząstki stawu kolanowego.

Przyczyna chondromalacji rzepki nie jest znana, ale powtarzające się ścieranie i zużycie kolana może prowadzić do uszkodzenia chrząstki. Uszkodzenie to jest najczęściej związane z nieprawidłowym ustawieniem kolana lub brakiem napięcia mięśni utrzymujących rzepkę na miejscu. Stan ten może rozwinąć się w wyniku urazu lub związanego z wiekiem zwyrodnienia stawu rzepkowo-udowego.

W badaniu przeprowadzonym wśród 106 zdrowych osób stwierdzono, że objaw Clarke’a nie jest wiarygodnym narzędziem diagnostycznym. Wykonywanie testu Clarke’a przed artroskopią może być wykorzystane do oceny obecności chondromalacji rzepki u pacjentów z podobnymi objawami. Chociaż test ten ma niską wartość diagnostyczną, był szeroko stosowany w diagnostyce chondromalacji rzepki w populacji ogólnej i wśród sportowców.

Leczenie

Celem leczenia chondromalacji rzepki jest zapobieganie dalszemu pogarszaniu się stanu chrząstki. Podstawowymi formami leczenia chondromalacji rzepki są często fizykoterapia i programy ćwiczeń fizycznych. Programy fizykoterapii obejmują ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, które są ukierunkowane zarówno na zewnętrzny, jak i wewnętrzny mięsień czworogłowy. Ćwiczenia mogą również dotyczyć mechaniki chodu podczas biegania i obejmować ćwiczenia proprioceptywne. Lekarz medycyny sportowej z Manhattanu może pomóc w podjęciu decyzji, jaki rodzaj leczenia będzie dla Ciebie najlepszy.

Niektóre opcje leczenia chondromalacji rzepki mogą obejmować ćwiczenia wzmacniające. Ponadto, pacjenci mogą zdecydować się na fizykoterapię, aby nauczyć się nowych sposobów utrzymywania kolan w prawidłowym ułożeniu i wytrzymałości. W ciężkich przypadkach lekarze mogą zalecić stosowanie wkładek ortopedycznych lub podpórek pod łuk. Rozwiązaniem może być także oklejanie kolana taśmą. Ponadto, pacjenci powinni starać się zrzucić zbędne kilogramy i stosować zdrową dietę, aby zminimalizować ból kolana.

Leczenie chondromalacji rzepki zależy od rodzaju przyczyny i stopnia uszkodzenia. Leczenie niechirurgiczne polega na odpoczynku, przyjmowaniu tabletek przeciwzapalnych i unikaniu aktywności pobudzających. W przypadku niepowodzenia leczenia niechirurgicznego może być zalecana operacja. Leczenie nieoperacyjne może jednak pomóc pacjentom w opanowaniu objawów w oczekiwaniu na diagnozę lekarza. Podejście niechirurgiczne może obejmować fizykoterapię, leki lub zabieg chirurgiczny.

Badanie fizykalne może określić, czy chondromalacja rzepki jest przyczyną bólu kolana. Fizykoterapeuta Sports Rehabilitation Unlimited przyjrzy się pozycji stojącej pacjenta i jego stopom. Zaobserwuje również sposób chodzenia, kucania i skakania. Fizykoterapeuta oceni również siłę i długość mięśni, które podtrzymują staw kolanowy. Jeśli mięśnie stawu kolanowego są napięte lub słabe, może to przyczyniać się do ciągłego bólu odczuwanego przez pacjenta.

Najlepsze leczenie chondromalacji rzepki polega na usunięciu przyczyn leżących u jej podłoża. Powtarzające się zużycie stawu rzepkowo-udowego może prowadzić do uszkodzenia chrząstki. Nadmierna eksploatacja kolana, np. podczas uprawiania sportu, może powodować ścieranie rzepki o kość. Dolegliwości te są często spowodowane urazami sportowymi lub mogą pojawić się w wyniku procesu starzenia się. Chondromalacja rzepki może prowadzić do znacznego bólu i może wymagać leczenia operacyjnego.

Leczenie

Na początku leczenie chondromalacji rzepki koncentruje się na leczeniu niechirurgicznym. Tylko w ciężkich przypadkach rozważa się leczenie operacyjne. Jeśli ból rzepki ogranicza codzienną aktywność, warto porozmawiać z lekarzem o zabiegu operacyjnym. Im wcześniej podejmie się leczenie, tym lepiej. W niektórych przypadkach zalecane jest leczenie za pomocą fizykoterapii i innych metod. Konieczne może być także zastosowanie ortezy stawu kolanowego lub wykonanie wkładek ortopedycznych dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta. Właściwa dieta i utrata wagi mogą również pomóc w zmniejszeniu dolegliwości bólowych.

Zachowawcze leczenie chondromalacji rzepki koncentruje się na modyfikacji aktywności i fizykoterapii. Proste środki, takie jak NLPZ, mogą zostać przepisane w celu złagodzenia bólu. Ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśnia czworogłowego i zmniejszenie nacisku na rzepkę mogą pomóc pacjentom. Fizykoterapia może również obejmować taping rzepki, mobilizację stawu rzepkowo-udowego oraz ruchy rzepki. Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów, najlepszym rozwiązaniem może być zabieg operacyjny.

Pierwszym krokiem w kierunku skutecznego leczenia chondromalacji rzepki jest dokładne badanie fizykalne. Lekarz określi zakres uszkodzenia i sposób leczenia. Niesteroidowe leki przeciwzapalne i fizykoterapia to najczęstsze metody leczenia chondromalacji rzepki. Proloterapia, osocze bogatopłytkowe lub inne procedury mogą nie być wskazane. Jednakże, jeśli odczuwa Pan/Pani ból w kolanie, ważne jest, aby niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

W przypadku chondromalacji rzepki lekarz może zalecić wstrzyknięcie sterydów lub zabieg chirurgiczny. Dokładne badanie kolana oraz wykonanie rezonansu magnetycznego może pomóc lekarzowi wykluczyć inne problemy dotyczące kolana. Wyspecjalizowany lekarz ortopeda przeprowadzi określone testy manualne, a nawet może zalecić wykonanie badań obrazowych w celu potwierdzenia leczenia chondromalacji rzepki. Jeśli objawy nie ustąpią, lekarz zaleci leczenie. Możliwości leczenia chondromalacji rzepki zależą od konkretnego schorzenia.

Nadmierna eksploatacja kolana i starzenie się mogą również przyczynić się do powstania chondromalacji rzepki. Nadmierna eksploatacja kolana podczas uprawiania sportu może powodować zużycie chrząstki, a to z kolei prowadzi do ścierania rzepki o kość. Ponadto, w trakcie wykonywania codziennych czynności mogą Państwo odczuwać ból kolana, co może mieć wpływ na ogólny stan zdrowia. Ból i dyskomfort związane z chondromalacją rzepki są bolesne i stanowią dużą niedogodność. Istnieje kilka sposobów leczenia tego schorzenia, ale aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy współpracować z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *