Bóle stawów przy boleriozie

Bole stawów przy boreliozie i inne objawy choroby – Wszystko co musisz wiedzieć

wpis w: Choroby | 0

Osoby chore na boreliozę często cierpią z powodu bólu stawów, który budzi je w nocy. Inne objawy mogą obejmować podwyższoną temperaturę ciała, dreszcze i nocne poty. Podczas gdy zaburzenia snu są częstym objawem boreliozy, zaburzenia poznawcze mogą być przerażające i mogą negatywnie wpływać na zdolność koncentracji, przetwarzania informacji i uczenia się. Objawy te sprawiają, że borelioza może wydawać się odległym koszmarem. Aby lepiej zrozumieć związek między boreliozą a bólem stawów, czytaj dalej.

Pokarmy przeciwzapalne zmniejszają ból stawów i boreliozę

Zmiany w diecie mogą złagodzić ból związany z boreliozą. Borelioza charakteryzuje się stanem zapalnym stawów i nerwów, któremu często towarzyszą inne objawy. Wiele osób cierpiących na boreliozę zgłasza ból, który nie występuje w przypadku innych przyczyn, takich jak zmęczenie, bóle głowy, zamroczenie mózgu i gorączka. Dzieje się tak, ponieważ bakterie wywołujące boreliozę mają zdolność wywoływania fizjologicznej kaskady, która prowadzi do bólu.

Badania wykazały, że składniki żywności zawarte w kurkumie i imbirze mają właściwości przeciwzapalne. Kurkuma jest powszechnie stosowana do przyprawiania indyjskich curry i zawiera aktywny składnik kurkuminę. Preparaty z kurkumy zmniejszają ból, sztywność i potrzebę stosowania ibuprofenu o 58% lub więcej. Imbir i cynamon również zawierają silne związki przeciwzapalne, które łagodzą objawy boreliozy.

Migracyjna natura bakterii borrelia burgdorferi

Wiele badań wykazało migracyjną naturę bakterii Borrelia burgdorferi i związek pomiędzy bólem stawów a tą infekcją. Badania te wykazały, że spirochety kolonizują stawy i powodują ich zapalenie, co z kolei prowadzi do wzmożonej odpowiedzi immunologicznej. Aby lepiej zrozumieć rolę genów BmpA/B w tym związku, wykonano tablice genów. Wyniki wykazały, że geny bmpA i BmpB spirochetów były preferencyjnie wyregulowane w stawach myszy i innych narządach, a podanie myszom przeciwciał anty-BmpA/B zmniejszyło populację spirochetów w tkankach stawów. To odkrycie wskazuje, że przeciwciała mogą odgrywać rolę w migracji Borrelia burgdorferi

Ten związek został po raz pierwszy zaobserwowany u zwierząt z boreliozowym zapaleniem stawów. U myszy tych nie rozwinęła się jednak borelioza. Chociaż autorzy nie wykryli bmpA/b u swoich zwierząt, stwierdzili, że były one odporne na leczenie anty-Borrelia u swoich myszy. Wynik ten jest istotny, ponieważ myszy te nie były w stanie odtworzyć choroby z Lyme po zakażeniu B. burgdorferi. Co więcej, badaczom udało się zidentyfikować gen BmpA/b niezależnie od bmpA/b. Kilku innych badaczy również odkryło, że BmpA/b są niezbędne do kolonizacji stawów i rozwoju boreliozowego zapalenia stawów.

Objawy

Jeśli Twoje dziecko cierpi na zapalenie stawów, borelioza jest prawdopodobnie najczęstszą przyczyną tego schorzenia. Niestety, u wielu dzieci nie występuje charakterystyczna wysypka w kształcie byczego oka, która jest charakterystyczna dla boreliozy. Zamiast tego dzieci często doświadczają szeregu objawów, w tym bólu, obrzęku stawów i utraty apetytu. Ponadto, choroba występuje częściej u dzieci niż u dorosłych i zazwyczaj dotyka kolana.

Na szczęście istnieją sposoby na zmniejszenie bólu i stanu zapalnego wywołanego przez boreliozę. Istnieje kilka sposobów leczenia zapalenia stawów z Lyme, w tym leki ziołowe i homeopatyczne, a także stosowanie różnych ćwiczeń wyrównujących i wzmacniających mięśnie. Podobnie, stosowanie środków odstraszających owady może zmniejszyć prawdopodobieństwo ugryzienia przez kleszcza. Ostatecznie ważne jest, aby szukać odpowiedniej opieki medycznej w celu złagodzenia objawów. Konieczne może być zastosowanie kombinacji terapii ziołowych i żywieniowych.

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

Wielu pacjentów cierpiących na boreliozę może nie być świadomych związku między tą chorobą a reumatoidalnym zapaleniem stawów. Te dwie choroby mają wspólną przyczynę – uporczywy stan zapalny, który powoduje ból stawów. Podczas gdy pierwsza z tych chorób ustępuje po leczeniu antybiotykami, boreliozowe zapalenie stawów może pozostać trwałe i prowadzić do reumatoidalnego zapalenia stawów. Antybiotyki są zwykle stosowaną metodą leczenia boreliozy.

Najpierw najbardziej charakterystyczną cechą boreliozy z Lyme jest widoczny obrzęk stawów. Większość pacjentów odczuwa obrzęk stawów kolanowych, ale może on dotyczyć także innych dużych stawów. Zapalenie stawów może być ciepłe w dotyku i bolesne przy poruszaniu. Podczas gdy obrzęk stawów jest widoczny w dużych stawach, może być trudny do zauważenia w małych stawach, takich jak ramię, biodro czy szczęka.

Leczenie

Nietypowa starsza pacjentka z przewlekłym zapaleniem stawów z Lyme zgłaszała się z nietypowym bólem kończyn dolnych i uciążliwym wzorcem chodu. Ostatecznie rozpoznano u niej zapalenie stawów z Lyme. Zapalna destrukcja stawów jest częstym powikłaniem boreliozowego zapalenia stawów, a infekcja prowadzi do erozji kości i osteoporozy okołostawowej. Leczenie objawowe powinno być rozpoczęte w ciągu 4 tygodni od wystąpienia objawów.

Początkowe leczenie pacjentów z ostrym zapaleniem stawów z Lyme obejmuje doustny schemat antybiotykoterapii. Drugi kurs doustnych antybiotyków może być podany, jeżeli stan pacjenta poprawia się, ale nie poprawia się po zakończeniu pierwszego kursu. Po zakończeniu doustnej antybiotykoterapii pacjenci mogą pozostać na obserwacji. W przypadku pacjentów z utrzymującym się bólem stawów odpowiednią opcją jest dożylne podanie ceftriaksonu. Jeśli pacjent nie reaguje na leczenie doustne, może zostać uznany za pacjenta z boreliozowym zapaleniem stawów „opornego na antybiotyki”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *