Zwyrodnienie stawów skąd się bierze

Zwyrodnienie stawów – Skąd się bierze i jakie są jego objawy?

wpis w: Choroby | 0

Stres może powodować zaostrzenia u osób z RZS, dlatego ważne jest, aby zachować zdrowe podejście do radzenia sobie ze stresem. Należy unikać wykonywania czynności, które chwilowo łagodzą stres, ale na dłuższą metę przyczyniają się do jego zwiększenia. Zamiast tego warto rozważyć relaks poprzez delikatne ćwiczenia fizyczne i medytację. Pomocne mogą być leki antystresowe, a także zdrowy styl życia. Poniżej przedstawiono kilka wskazówek, które pomogą Ci zmniejszyć poziom stresu.

Możliwości leczenia

Różne sposoby leczenia mogą pomóc w radzeniu sobie z bolesnymi skutkami zapalenia stawów, od zmiany stylu życia po fizykoterapię. Zrównoważona dieta może pomóc kontrolować stan zapalny, a ograniczenie spożycia pokarmów pochodzenia zwierzęcego i rafinowanych produktów przetworzonych może złagodzić ból stawów. Na poprawę stanu zdrowia może wpłynąć także spożywanie pełnowartościowych pokarmów roślinnych, takich jak orzechy i warzywa. Niewystarczająca ilość snu może pogorszyć objawy zapalenia stawów, a także prowadzić do zmęczenia. Popraw swoje nawyki związane ze snem, w tym unikaj korzystania z ekranu przed snem, aby poprawić jakość swojego snu.

Medykamenty modyfikujące przebieg choroby, czyli leki przeciwreumatyczne, mogą być przepisywane w celu leczenia bólu i stanu zapalnego związanego z zapaleniem stawów. Leki te, zwane także czynnikami biologicznymi, blokują wytwarzanie substancji powodującej stan zapalny. Leki te chronią również stawy przed dalszymi uszkodzeniami. Mają one jednak poważne skutki uboczne, takie jak zwiększone ryzyko zakażeń i uszkodzenie wątroby. Jeśli cierpisz na zapalenie stawów, lekarz może zaproponować inną metodę leczenia.

Badania fizykalne: Lekarz zbada Twoje stawy, aby sprawdzić, czy są opuchnięte, czerwone lub ciepłe, a także sprawdzi, czy są ruchome. Zostaną pobrane i przeanalizowane próbki płynu stawowego, w tym krwi i moczu. Zdjęcia rentgenowskie: Zdjęcia rentgenowskie to zaawansowane technologicznie procedury medyczne wykorzystujące niskie promieniowanie do uwidocznienia kości i chrząstek. Mogą one pomóc lekarzowi w diagnozowaniu zapalenia stawów i monitorowaniu postępu choroby.

Biologiczne: Niektóre metody leczenia stanowią połączenie leków biologicznych i leków DMARD. DMARDs to leki hamujące wytwarzanie czynnika martwicy nowotworów (TNF), który wywołuje stan zapalny w stawach. Leki te są drogie i zwykle stosuje się je w połączeniu z innymi lekami, w tym z DMARDs. Sposoby ich podawania są różne i mogą być kosztowne. Główną różnicą między lekami biologicznymi a DMARDs jest ich mechanizm działania.

Nonsterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ): NLPZ zmniejszają produkcję prostaglandyn, które chronią wyściółkę żołądka przed kwasem. Zmniejszają one również ryzyko powstawania siniaków i krwawienia. Jednak choć leki z grupy NLPZ są stosunkowo bezpieczne przy długotrwałym stosowaniu, mogą powodować działania niepożądane. Według FDA duże dawki leków z grupy NLPZ mogą powodować uszkodzenie nerek. Jeśli jednak nie chcesz wydawać dużo pieniędzy na leki, możesz spróbować kilku alternatywnych metod leczenia zapalenia stawów.

Ćwiczenia

Przed rozpoczęciem programu ćwiczeń, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub fizykoterapeutą o tym, jaki rodzaj aktywności jest dla Ciebie najlepszy. Większość osób z chorobą zwyrodnieniową stawów powinna zaczynać powoli od ćwiczeń zwiększających zakres ruchu, takich jak chodzenie czy pływanie. W miarę przyzwyczajania się do ćwiczeń, można dodawać ćwiczenia o większej wytrzymałości. Jeśli masz niewiele czasu, możesz zacząć od pięciominutowego spaceru trzy razy w tygodniu. Z czasem można dodać bardziej energiczne ćwiczenia, takie jak bieganie lub jazda na rowerze.

Inną formą ćwiczeń jest hydroterapia (terapia wodna), która polega na wykonywaniu ćwiczeń w basenie. W porównaniu z ćwiczeniami na lądzie, hydroterapia jest łatwiejsza dla stawów, ponieważ woda zapewnia trening oporowy. Ćwiczenia siłowe są również dobre dla osób z zapaleniem stawów, ale należy pamiętać o ścisłym przestrzeganiu zaleceń, aby zapobiec kontuzjom. Aktywność aerobowa jest również dobrym pomysłem, zwłaszcza dla osób z zapaleniem stawów, ponieważ może zmniejszyć nadmierny nacisk na stawy i poprawić ogólny stan zdrowia.

Przy rozpoczynaniu programu ćwiczeń najlepiej jest zacząć powoli i z czasem zwiększać intensywność. Należy pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce i schładzaniu, aby zapobiec urazom. Należy również pamiętać o noszeniu odpowiedniego obuwia, aby zmniejszyć ryzyko zwichnięć. Jeśli aktywność fizyczna powoduje ból lub dyskomfort, należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Jeśli cierpisz na bóle stawów, być może powinieneś zmniejszyć intensywność ćwiczeń lub nawet je przerwać.

Mimo że wiele osób cierpiących na artretyzm nie chce ćwiczyć, regularne wykonywanie ćwiczeń jest bardzo ważne. Ćwiczenia mogą pomóc złagodzić ból, poprawić zakres ruchu oraz zwiększyć siłę i wytrzymałość. Dzięki regularnym ćwiczeniom można nawet uprawiać swój ulubiony sport, jednocześnie zmniejszając objawy zapalenia stawów. Jeśli nie czujesz się na siłach, spróbuj delikatnych ćwiczeń, które nie obciążają stawów. Twoje zdrowie będzie Ci wdzięczne.

Jak sugeruje Twój lekarz i fizykoterapeuta, staraj się unikać wykonywania zbyt wielu ćwiczeń o dużej intensywności. Przed przystąpieniem do ćwiczeń wytrzymałościowych należy poczekać, aż minie zaostrzenie zapalenia stawów. Należy także pracować nad poprawą równowagi. Aby poprawić równowagę, staraj się ćwiczyć do 30 sekund na każdej stopie. Dla niektórych osób pomocne w tym zakresie są Tai chi i joga. Oprócz tych ćwiczeń, lekarz udzieli Ci szczegółowych porad i zaleci usztywnienie stawów.

Zdrowe nawyki dotyczące stylu życia

Niektórzy ludzie cierpiący na zapalenie stawów mają alergię na określony rodzaj żywności. Unikanie takich pokarmów może pomóc w uniknięciu ataków reumatoidalnego zapalenia stawów, ale może też spowodować inne problemy. Unikanie pokarmów bogatych w białko jest jednak zdrowszym rozwiązaniem niż całkowite wyeliminowanie całych grup pokarmów. Jeśli masz nietolerancję pokarmową, możesz na przykład stosować dietę wegańską. Jednak przy zmianie diety w przypadku zapalenia stawów należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych rzeczy.

Oprócz spożywania zdrowej żywności, przestrzeganie programu ćwiczeń pomoże zmniejszyć ból stawów i poprawić sprawność fizyczną. Ważne jest także spożywanie dużej ilości ryb bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych zaleca spożywanie tłustych ryb dwa razy w tygodniu i wybieranie ryb dziko żyjących zamiast odmian hodowlanych. Ćwiczenia fizyczne są również ważne, ponieważ odciążają stawy i wzmacniają mięśnie wokół nich. Pomaga także poprawić stan zdrowia i tolerancję na ból.

Jedząc mniej mięsa, a więcej ryb, właściwa dieta pomoże także zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby. Należy również ograniczyć spożycie przetworzonej żywności i cukrów. Chociaż zalecana dzienna ilość tłuszczu w przypadku zapalenia stawów wynosi około 30 g, zmniejszenie ilości tych produktów może poprawić objawy choroby. Unikaj słodkich deserów i przetworzonej żywności, ponieważ zawierają one syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, który może powodować uwalnianie cytokin i wywoływać stan zapalny w stawach.

Zdrowa waga jest również ważna, ponieważ zdrowe ciało zmniejszy obciążenie stawów. Utrata wagi może obniżyć poziom stresu nawet o 4 funty. Ponadto, odpowiednia ilość snu pomoże Twojemu organizmowi zregenerować się po całym dniu pracy. Pamiętaj też, by unikać nadmiernego planowania, gdyż może to pogorszyć objawy choroby. Jeśli czujesz potrzebę wprowadzenia pewnych zmian w swojej diecie, możesz spróbować kilku technik medytacyjnych lub ćwiczeń głębokiego oddychania.

Oprócz zmniejszenia bólu stawów, aktywność fizyczna jest również ważnym elementem zdrowego stylu życia dla osób z zapaleniem stawów. Ćwiczenia fizyczne nie tylko zmniejszają poziom stresu w organizmie, ale także pomagają wzmocnić mięśnie wokół stawów. Co więcej, może poprawić nastrój i samoocenę. Należy jednak pamiętać, by poświęcić czas na odpoczynek. Podczas ćwiczeń nie należy przesadzać z wysiłkiem fizycznym i pamiętać o przerwach, jeśli poczujemy się zmęczeni. Możesz także ucinać sobie drzemki, kiedy tylko tego potrzebujesz.

Wymiana stawu

Jeśli cierpisz na zapalenie stawów, być może zastanawiasz się, czy operacja wymiany stawu jest dla Ciebie odpowiednia. Operacja wymiany stawu może pomóc w złagodzeniu bólu i przywróceniu ruchomości uszkodzonego stawu. Zabieg ten znany jest także pod nazwą artroplastyki i może przynieść doskonałe rezultaty u osób starszych. Zabieg ten może wiązać się z pewnym ryzykiem, jednak wiele osób starszych, które poddają się temu zabiegowi, odczuwa znacznie mniejszy ból niż osoby, u których zabieg ten nie występuje. Jednym z najczęstszych powikłań związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów jest brak aktywności fizycznej. Bezczynność zwiększa ryzyko rozwoju innych poważnych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca i choroby serca.

Pomimo że niektóre rodzaje zapalenia stawów są mniej dotkliwe niż inne, większość osób doświadcza pewnych form bólu, obrzęku i innych objawów. Oprócz bólu, wielu chorych odczuwa ograniczenie ruchów i poranną sztywność. Chociaż badania krwi nie pozwalają na zdiagnozowanie zapalenia stawów, mogą być pomocne w identyfikacji innych schorzeń, które mogą powodować ból stawów. Jeśli odczuwasz ból i inne objawy, być może nadszedł czas, by udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy. Lekarz może potwierdzić diagnozę poprzez zebranie wywiadu lekarskiego i przeprowadzenie badania fizykalnego. W niektórych przypadkach pomocne w rozpoznaniu zapalenia stawów mogą być zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

Podczas zabiegu w stawie może utworzyć się skrzep krwi. U jednego na stu pacjentów po operacji wymiany stawu dochodzi do zakażenia. Zakażenie może wystąpić bezpośrednio po zabiegu operacyjnym lub po upływie miesięcy i lat od jego wykonania. Osoby chore na cukrzycę i z nadwagą mogą być bardziej narażone na wystąpienie infekcji. W większości przypadków lekarz jest w stanie zwalczyć zakażenie przepisując antybiotyki, ale w ciężkich przypadkach pacjent może wymagać wszczepienia nowego implantu stawu. Poza infekcjami, w żyle znajdującej się w pobliżu stawu może dojść do powstania zakrzepu krwi zwanego zakrzepicą żył głębokich. Może on uszkodzić żyłę i powodować ból. Jeśli jej nasilenie będzie wystarczająco duże, może ona zablokować dopływ krwi do stawu i spowodować zagrażający życiu zator.

Chociaż operacja wymiany stawu nie leczy choroby, to jednak łagodzi ból i pozwala na wykonywanie normalnych czynności. Dzięki niej będziesz mógł bez bólu wykonywać lekkie ćwiczenia fizyczne i codzienne czynności. Ostatecznie, wymiana stawu może pomóc Państwu w powrocie do normalnego trybu życia. W zależności od rodzaju choroby zwyrodnieniowej stawów, na którą cierpisz, może to być najlepsze rozwiązanie dla Ciebie. Jeśli rozważa Pan/Pani przeprowadzenie zabiegu operacyjnego, przed podjęciem decyzji, czy jest on dla Pana/Pani odpowiedni, należy rozważyć wszystkie czynniki ryzyka i skutki uboczne zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *