Jeśli odczuwasz ból piszczeli podczas biegania, nie jesteś sam. Jest to częsty problem, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby go rozwiązać. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji. Oto kilka opcji leczenia i metod zapobiegania, które możesz wypróbować. Poniżej wymieniono niektóre powszechnie stosowane metody leczenia:
Objawy
Zespół napięcia przyśrodkowej kości piszczelowej (MTSS) jest częstym urazem związanym z nadużyciem, dotyczącym kości piszczelowej. Powoduje on ból wewnętrznej strony nogi podczas i po wysiłku fizycznym. Ryzyko rozwoju MTSS wzrasta wraz z wiekiem i wysokim wskaźnikiem masy ciała (BMI). Ponadto osoby z osteoporozą i kobiety z niską gęstością kości są bardziej narażone na wystąpienie MTSS. Jest to również częsty objaw uprawiania niektórych sportów i czynności wymagających biegania, takich jak piłka nożna czy koszykówka.
MTSS jest zwykle rozpoznawany na podstawie objawów klinicznych. Obejmują one ból podczas aktywności i tkliwość przy dotyku wzdłuż kości piszczelowej. Badanie MRI może pomóc w wykluczeniu poważniejszej patologii. Nieleczone MTSS może prowadzić do złamania kości piszczelowej. Jeśli ból utrzymuje się nawet w spoczynku, może to być oznaką złamania naprężeniowego. MTSS może również prowadzić do zespołu przedziałów, który powstaje, gdy w nodze rozwija się zbyt duży stan zapalny. Podczas tego procesu dochodzi do ucisku naczyń krwionośnych i nerwów.
Jednymi z najczęstszych przyczyn bólu piszczeli podczas biegania są złamania nadwyrężeniowe i MTSS. Oba te schorzenia powodują ból i wymagają pomocy medycznej. Mimo że ból jest powszechny podczas biegania, może się nasilać podczas intensywnej aktywności. MTSS jest często wynikiem nadmiernego wysiłku i niewłaściwego odżywiania. Na szczęście możliwe jest leczenie i odpoczynek. Chociaż ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, ból może pojawić się również po odpoczynku lub w nocy.
Inną częstą przyczyną bólu piszczeli są szyny podudzia. W przypadku wystąpienia tych objawów ból pacjenta może być tępy lub ostry i nasilać się przy dotyku. Do innych przyczyn bólu piszczeli podczas biegania należą stany zapalne mięśni i ścięgien. Zapalenie ścięgien może powodować ból podobny do bólu goleni, a rozpoznanie tego stanu umożliwia badanie metodą rezonansu magnetycznego. Objawy są podobne do tych występujących w przypadku zapalenia ścięgien, ale są znacznie poważniejsze.
Podczas początkowych etapów bólu piszczeli podczas biegania leczenie powinno polegać na odpoczynku. Należy unikać aktywności o dużej intensywności, takich jak bieganie, przez 6-8 tygodni. W okresie odpoczynku osoba poszkodowana powinna wykonywać ćwiczenia o mniejszej intensywności, takie jak pływanie i bieganie w głębokiej wodzie. Później można rozpocząć trening siłowy. W tym okresie należy poświęcić dodatkowy dzień lub dwa na powrót do zdrowia po złamaniu kości piszczelowej.
Leczenie
Objawy bólu kości piszczelowej mogą być wywołane przez obciążenie kości piszczelowej. Dolegliwość ta, znana również jako zapalenie rozcięgna podeszwowego, jest spowodowana nadmierną eksploatacją lub nagłymi zmianami w aktywności fizycznej. Leczenie bólu piszczeli polega na odpoczynku i unikaniu aktywności, która powoduje ból. Można zalecić ćwiczenia o niskiej intensywności, które pomogą uniknąć biegania z bólem. Ból piszczeli można również wykryć podczas wykonywania czynności niezwiązanych z bieganiem.
Biegaczom może dokuczać ból piszczeli po długim biegu. Dolegliwość ta może być spowodowana nadużyciem lub urazem, bądź kombinacją tych czynników. Objawy bólu piszczeli podczas biegania obejmują zapalenie tkanek miękkich, nagniotek lub zespół napięcia przyśrodkowej części piszczeli. Ostry ból podudzia może być spowodowany urazem, natomiast przewlekłe podudzia mogą prowadzić do złamania kości piszczelowej.
Biegacze ze złamaniami kości piszczelowej mają zazwyczaj większe obszary gęstości kości wokół obszaru dotkniętego urazem. Naukowcy stawiają hipotezę, że jest to spowodowane wielokrotnym zginaniem kości podczas biegu. Podczas uderzenia o podłoże kość piszczelowa wygina się do tyłu, wywierając siły ściskające na jej przyśrodkową stronę. Biegacz musi odpowiednio odpocząć po biegu, aby umożliwić gojenie się kości piszczelowej.
Zależnie od stopnia nasilenia dolegliwości, leczenie goleni może obejmować ćwiczenia o niskim stopniu intensywności lub leki przeciwzapalne. Jeśli jednak ból nie ustępuje, lekarz może zalecić stopniowy powrót do aktywności fizycznej. Niezależnie od diagnozy, pacjenci powinni skonsultować się z fizykoterapeutą lub trenerem. Większość osób cierpiących z powodu bólu piszczeli podczas biegu powinna zrobić sobie tydzień przerwy. W łagodnych przypadkach może być konieczna jedynie modyfikacja formy biegu. Jednak poważne przypadki goleni mogą wymagać kilkutygodniowego odpoczynku. Jeśli jednak uraz się pogłębia, należy skonsultować się z lekarzem lub fizykoterapeutą.
Fizjoterapeuta może pomóc w ustaleniu właściwych technik biegania i zapewnić najlepsze możliwe leczenie bólu piszczeli. Jeśli środki zachowawcze zawiodą, fizjolog może zalecić program fizykoterapii lub przepisanie leków NLPZ. NLPZ mogą jednak osłabiać kości piszczeli, pogarszając stan. Dlatego zaleca się konsultację ze specjalistą od urazów sportowych, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy.
Prewencja
Jeśli jesteś początkującym biegaczem, ważne jest zapobieganie bólowi piszczeli podczas biegu. Kontuzji tej można łatwo zapobiegać i leczyć, a jest ona często wynikiem nadmiernej eksploatacji mięśni, ścięgien i tkanki kostnej otaczającej kość piszczelową. Tkanki te zbyt mocno ciągną piszczel, powodując podrażnienie. Okostna, która pokrywa kości, jest również podatna na powstawanie nagniotków, którym towarzyszy ból.
Podczas biegu kość piszczelowa jest zginana w płaszczyźnie strzałkowej, co powoduje, że największa siła działa na przednią część kości piszczelowej. Jednak stopień zgięcia zależy od formy i techniki. Na przykład skoczkowie o tyczce ustawiają tyczkę przed sobą i pochylają się do przodu, gdy podchodzą do skoku. Biegacze powinni przestrzegać podobnych zasad, aby zapobiec bólowi goleni. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, należy zmodyfikować siłę i intensywność treningu.
Zbyt szybka zmiana programu treningowego może spowodować zmęczenie mięśni otaczających kość piszczelową. Ponadto zwiększenie zakresu ruchu stopy powoduje stan zapalny. Ten stan zapalny może z kolei powodować silny ból, znany jako nagniotek. Dostępnych jest wiele opcji leczenia, w tym zmniejszenie dystansu, noszenie bardziej miękkiego obuwia i wymiana zużytych butów do biegania. Stosowanie okładów z lodu może pomóc zmniejszyć stan zapalny i zapobiec przewlekaniu się bólu.
Oprócz odpoczynku w obszarze dotkniętym kontuzją biegacz może stosować poduszki grzewcze, aby rozluźnić mięśnie przed treningiem. Stosowanie poduszek grzewczych w celu rozluźnienia mięśni przed treningiem jest ważne w zapobieganiu powstawaniu nagniotków. Wiele badań wykazało, że nadużywanie może prowadzić do bólu piszczeli, ale kluczem do sukcesu jest zapobieganie. Jeśli chcesz kontynuować bieganie, musisz nauczyć się, jak zapobiegać powstawaniu nagniotków.
Prawidłowa technika i ćwiczenia rozciągające mogą pomóc w zapobieganiu powstawaniu nagniotków, jednak złamanie kości piszczelowej może prowadzić do bólu. Leczenie bólu kości piszczelowej obejmuje sześciotygodniowy odpoczynek od biegania. Aby potwierdzić, czy doszło do złamania, konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego lub badania kości. Ból ustąpi po zakończeniu procesu rehabilitacji. Kiedy stan pacjenta się poprawi, może on rozważyć wykonywanie w domu ćwiczeń o niskim stopniu intensywności.
Diagnostyka
Objawy bólu kości piszczelowej mogą być różne. Do zdiagnozowania goleni niezbędne jest badanie fizykalne. Ogólnie rzecz biorąc, lekarz będzie szukał oznak niedawnej aktywności fizycznej lub nadmiernej eksploatacji, może też wykonać zdjęcie rentgenowskie, aby wykluczyć złamania. Jeśli odczuwasz dokuczliwy ból podczas chodzenia lub biegania, powinieneś unikać tych czynności. Lepszym wyborem są ćwiczenia o małej intensywności.
Rozcięgno goleni to rodzaj urazu spowodowanego nadużyciem, który powoduje silny ból wzdłuż wewnętrznej strony kości piszczelowej. Objawy są zwykle łagodzone przez odpoczynek i okresowe oblodzenie. Jeśli jednak objawy nie ustępują, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nagły uraz goleni to poważny stan, który należy natychmiast leczyć. Jeśli utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni, złamanie może stać się poważniejsze.
Jeśli lekarz podejrzewa zespół ciasnoty przedziałowej, wykona rezonans magnetyczny, aby wykluczyć inne, poważniejsze patologie. Badanie wykaże tkliwość wzdłuż powierzchni podeszwowej proksymalnie do głów kości śródstopia. W ciężkich przypadkach może być konieczne zastosowanie wkładek ortopedycznych. Ból przedniej części stopy podczas biegu jest często związany z bólem śródstopia, a wkładki do śródstopia są skuteczną metodą leczenia.
Słabość mięśnia pośladkowego średniego (gluteus medius), zewnętrznego rotatora biodra, może powodować ból po zewnętrznej stronie kości piszczelowej. Może również nasilać bóle w stawie skokowym. Może również powodować trudności z utrzymaniem równej miednicy podczas stania na jednej nodze. Objawy osłabienia mięśnia pośladkowego średniego (gluteus medius) są podobne do objawów rwy kulszowej. Ponadto, ból w okolicy pośladka może pojawić się podczas biegu lub próby stania na jednej nodze.
Ostry ból kości piszczelowej jest częstym urazem wśród biegaczy. Uraz ten pojawia się zwykle po nagłym zwiększeniu intensywności treningu, w tym biegach pod górę. Objawy obejmują obrzęk, tkliwość i ból, który nasila się przy zgięciu grzbietowym. Lekarz zaleci odpowiednie leczenie w zależności od konkretnych objawów i rodzaju urazu. Może ono obejmować odpoczynek i przepisanie leków dostępnych bez recepty.
Dodaj komentarz