Jeśli zastanawiasz się, ile sodu dziennie jest dla Ciebie odpowiednie, warto wiedzieć, że American Heart Association zaleca maksymalne spożycie 2300 mg dla osób dorosłych, które są ogólnie zdrowe, ale obniżone do 1500 mg dla osób z chorobami serca lub nadciśnieniem. Ponadto American Heart Association zaleca, aby dzieci i młodzież nie spożywały więcej niż połowę zalecanego dziennego spożycia sodu lub mniej niż jedną łyżeczkę soli kuchennej.
Pokarmy o wysokiej zawartości sodu
Możesz być zaskoczony, że soki warzywne często zawierają dużo sodu. Jedna filiżanka soku warzywnego zawiera do 405 mg sodu, czyli prawie jedną szóstą zalecanego dziennego spożycia. Na szczęście soki warzywne są często dostępne w wersjach niskosodowych, które zawierają zaledwie 140 mg sodu na porcję. Sok pomidorowy zawiera 900 mg sodu na porcję, dlatego o wiele lepiej jest sięgać po soki ze świeżych warzyw. Na przykład, średni pomidor zawiera tylko 6 mg sodu na porcję.
Mimo że większość zup w puszkach zawiera mniej niż 140 miligramów sodu na porcję, dobrze jest sprawdzić etykietę przed zakupem puszki. Oprócz informacji o wartościach odżywczych, warto sprawdzić ilość sodu w każdej porcji, ponieważ puszka zawiera do 2,5 porcji. Innym ukrytym źródłem sodu jest budyń instant. Ten słodki, przetworzony deser jest zwykle pełen sodu i konserwantów.
Gdy jadasz na mieście, wybieraj potrawy o niskiej zawartości sodu. Unikaj tłustych i peklowanych mięs. Jeśli musisz zamówić sałatkę, poproś o nią bez soli. Unikaj pikli, wędlin i solonych ziaren. Jednocześnie unikaj sosów do sałatek i marynat, jeśli nie możesz określić zawartości sodu w danej przyprawie. Wybieraj zwykły chleb zamiast smażonych ziemniaków i ryżu.
Sposoby na zmniejszenie spożycia sodu
Jednym z najlepszych sposobów na obniżenie spożycia sodu jest gotowanie w sposób naturalny. Gotowanie bez soli zwiększa spożycie potasu, który przeciwdziała skutkom spożywania sodu. Potas obniża też ciśnienie krwi. Jeśli musisz jeść poza domem, poproś o menu o niższej zawartości sodu lub spróbuj swoich potraw, zanim poprosisz o dodatkową sól. Aby zminimalizować spożycie sodu, unikaj jedzenia typu fast-food lub potraw z napisem zawierającym sól. Zamiast tego wybieraj potrawy gotowane na parze, pieczone lub gotowane w sosie.
Wysokie spożycie sodu jest głównym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia. Nadmierne spożycie sodu wiąże się z podwyższonym ciśnieniem krwi, które jest prekursorem chorób serca i udaru. Zmniejsza ono również skuteczność niektórych leków. Dlatego ograniczenie spożycia soli jest ważne dla każdego – zwłaszcza dla osób starszych. Oto kilka sposobów na zmniejszenie spożycia sodu. Poniżej wymieniono niektóre z najczęstszych sposobów ograniczania spożycia sodu.
Pokarmy, które zawierają zbyt dużo sodu, są zazwyczaj wysokosodowe. Typowym źródłem sodu są przyprawy, takie jak ketchup i sos sojowy. Chociaż niektóre z nich są produkowane ze składników o niskiej zawartości sodu, warto sprawdzić etykietę. Wiele pakowanych produktów spożywczych zawiera zbyt dużo sodu. Aby zmniejszyć spożycie sodu, spróbuj przygotować własne przekąski zamiast kupować je na zapas. Jedzenie domowych posiłków, a także niskosodowych mrożonek i warzyw obniży spożycie sodu.
Zagrożenia zdrowotne związane z nadmiernym spożyciem sodu
Nadmierne spożycie sodu może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie. Szacuje się, że dziewięciu na dziesięciu Amerykanów spożywa zbyt dużo sodu. Mimo że American Heart Association zaleca Amerykanom ograniczenie spożycia sodu, jego ilość jest znacznie wyższa niż zalecana. Aby zapobiec chorobom serca, należy ograniczyć spożycie sodu i skupić się na produktach pełnoziarnistych, rybach i drobiu. Wiele przetworzonych produktów spożywczych zawiera duże ilości sodu. Sól ta może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy, wysokiego ciśnienia krwi, wysokiego poziomu cholesterolu i nadciśnienia.
Sód jest niezbędnym składnikiem odżywczym, ale większość z nas spożywa go zbyt dużo. Zaleca się, aby dorośli ograniczyli spożycie sodu do 2300 mg dziennie, ale większość Amerykanów spożywa go więcej. Zgodnie z wytycznymi dietetycznymi dla Amerykanów, nadmiar sodu może powodować wiele problemów zdrowotnych. Nadmiar sodu może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, udaru mózgu, niewydolności nerek i nadciśnienia. Oprócz chorób serca, dieta wysokosodowa może prowadzić do osteoporozy.
Osoby z niskim spożyciem sodu są również narażone na ryzyko wystąpienia hiponatremii, stanu charakteryzującego się brakiem sodu we krwi. Osoby z pewnymi schorzeniami i starsi dorośli są bardziej narażeni na wystąpienie tego stanu, który czasami jest śmiertelny. Ponadto nadmierne spożywanie wody może prowadzić do hiponatremii, która może być śmiertelna. Jednak pomimo tych zagrożeń, ludzie zawsze powinni być świadomi ryzyka związanego z nadmiernym spożyciem sodu.
Dodaj komentarz