Wiotkość mięśni u dzieci – Ćwiczenia na poprawę napięcia

wpis w: Choroby | 0

Jest wiele sposobów leczenia naderwanego mięśnia, ale jednym z najważniejszych jest odpoczynek. W poniższym artykule omówione zostaną trzy zasady odpoczynku: ucisk, uniesienie i pończochy uciskowe. Zastosowanie dwóch pierwszych z nich na uszkodzonym obszarze pomoże zminimalizować obrzęk i ograniczyć miejscowe krwawienie. Następnie, dopiero po zmniejszeniu obrzęku, należy zastosować ciepło. Ciepło i lód nigdy nie powinny być stosowane bezpośrednio na skórę; pomiędzy nimi należy umieścić osłonę ochronną.

Odpoczynek

Chociaż nie można całkowicie zapobiec urazowi mięśnia, można go odpocząć, stosując lód i ucisk. Kompresja pomoże zmniejszyć obrzęk i stan zapalny, który opóźnia gojenie. Przez pierwszy dzień można również przykładać do mięśnia lód. Następnie należy powtarzać tę procedurę co trzy do czterech godzin. Stosuj okłady z lodu, które nie są przykładane bezpośrednio do skóry i zawiń je w czystą ściereczkę lub ręcznik. Jeśli to możliwe, należy unieść kontuzjowany mięsień powyżej serca.

Gdy należy odpocząć po zerwaniu mięśnia, ból powinien być minimalny. Należy unikać dalszego ruchu do czasu wyleczenia urazu. Jeśli nie jesteś w stanie odpocząć od mięśnia przez kilka dni, rozważ oblodzenie go lub zmniejszenie ciężaru ciała. Pomocne mogą być także lekkie ćwiczenia rozciągające, ale należy je wykonywać wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Jeśli ból nie ustępuje, należy rozważyć odpoczynek mięśnia przez dwa do trzech dni.

Kompresja

Gdy naderwiesz mięsień, bezpośrednim powodem do niepokoju jest ból. Kompresja pomaga zapobiegać dalszemu obrzękowi i bólowi. Poprawia także krążenie krwi i zapobiega gromadzeniu się płynu limfatycznego, który transportuje odpady z komórek i tkanek. Kompresja może także poprawić krążenie i doprowadzić do miejsca urazu krew bogatą w tlen i składniki odżywcze, zasilając komórki. Poniżej przedstawiono najważniejsze korzyści wynikające ze stosowania kompresji w przypadku naderwanego mięśnia.

Gdy szukać pomocy medycznej w przypadku naderwania mięśnia, należy umówić się na wizytę w izbie przyjęć najbliższego szpitala. Lekarz oceni sytuację, zbierając wywiad i przeprowadzając badanie fizykalne. Lekarz określi, czy mięsień został częściowo czy całkowicie naderwany. Całkowicie naderwane mięśnie mają zazwyczaj dłuższy czas powrotu do zdrowia. Jeżeli naderwanie jest znaczne i uniemożliwia wykonywanie ruchów, konieczna może być operacja. Chociaż zdjęcia rentgenowskie nie zawsze są konieczne, badania laboratoryjne są niezbędne, aby wykluczyć infekcję lub poważny uraz.

Uniesienie

Odpoczynek jest najważniejszym sposobem leczenia zwichniętego lub naderwanego mięśnia. Jeśli jednak uraz jest poważny, leczenie może wymagać czegoś więcej niż tylko odpoczynku. Lekarz zazwyczaj zaleci odpoczynek i okłady z lodu. Skutecznymi metodami leczenia są również ucisk i uniesienie. Ucisk może pomóc w zapobieganiu obrzękom przez okres do tygodnia, ale ważne jest, aby nie uciskać kontuzjowanego miejsca bandażem, który blokuje przepływ krwi. Uniesienie może pomóc w zmniejszeniu obrzęku i siniaków. Przez pierwsze dwie lub trzy godziny dnia trzymaj kontuzjowany obszar uniesiony powyżej serca.

Metoda RICE jest często zalecana w przypadku drobnych urazów. Uniesienie kontuzjowanej nogi lub ręki zmniejszy obrzęk i zwiększy przepływ krwi do uszkodzonego obszaru. Lód i ciepło nie są jednak idealne w przypadku naderwanych mięśni. Lód może działać kojąco, ale długotrwałe stosowanie zimna może wywołać krwawienie i stan zapalny. Aby uniknąć dalszych obrażeń, należy unikać biegania przez 24 godziny. Jeśli chodzi o leczenie bólu, lód i kompresja są doskonałym wyborem w przypadku umiarkowanych zwichnięć i naderwań mięśni.

Pończochy uciskowe

Pończochy uciskowe są stosowane do różnych celów medycznych. Wspomagają krążenie krwi, zmniejszają obrzęki nóg i pomagają zapobiegać żylakom i pajączkom. Ponadto zapobiegają występowaniu światłowstrętu i zawrotów głowy podczas stania. Gdy krew w nogach nie krąży prawidłowo, mogą tworzyć się skrzepy, które wędrują do płuc. Skrzepy te są odpowiedzialne za powodowanie bólu i obrzęku.

Stosowanie pończoch uciskowych może zapobiec zatorowości płucnej, która jest spowodowana tworzeniem się skrzepów krwi w żyłach głębokich. Stan ten może być śmiertelny, powodując zatorowość płucną – skrzep krwi, który przemieszcza się do płuc. Niektóre procedury medyczne mogą zwiększać ryzyko wystąpienia DVT. Chociaż skarpety uciskowe pomagają w leczeniu tego schorzenia, nie są one jedynym rozwiązaniem w przypadku żylaków. Vein Institute of Westchester oferuje kilka skutecznych, minimalnie inwazyjnych rozwiązań problemu żylaków.

Rozciąganie ścięgien mięśniowych

Jeśli właśnie doznałeś naderwania mięśnia, rozciąganie ścięgien mięśniowych może być właściwym rozwiązaniem w procesie powrotu do zdrowia. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić. Nadmierne rozciąganie może spowodować powstanie tkanki bliznowatej. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących rozciągania ścięgien w przypadku naderwania mięśnia. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby przyspieszyć proces powrotu do zdrowia.

Odpoczynek ma kluczowe znaczenie w procesie powrotu do zdrowia po kontuzji ścięgna szyjnego. Leczenie nawet drobnych urazów może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Naderwanie II stopnia może trwać od tygodni do miesięcy. Większość urazów ścięgna szyjnego leczy się bez operacji, ale w najcięższych przypadkach konieczne jest zastosowanie kul, szynowania lub operacji. Należy jednak pamiętać, że szynowanie może opóźnić pełny powrót do zdrowia i spowodować większe uszkodzenie mięśnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *