Rzadka choroba mięśni – Miopatia mięśniowa co to takiego?

wpis w: Choroby | 0

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jeśli uważasz, że masz naciągnięty mięsień uda, jest wizyta w placówce medycznej. W większości przypadków lekarz przeprowadzi wywiad i badanie fizykalne, aby ustalić, czy doszło do częściowego czy całkowitego naderwania mięśnia. Całkowicie naderwane mięśnie wymagają dłuższego czasu gojenia i mogą wymagać operacji. Lekarz może zlecić wykonanie zdjęć rentgenowskich i badań laboratoryjnych, choć nie zawsze jest to konieczne. Jeśli doznałeś poważnego urazu lub przeszedłeś infekcję bakteryjną, również będziesz musiał poddać się badaniom laboratoryjnym.

NSAIDs

Nonsteroidowe leki przeciwzapalne (NSAIDs) są popularnymi lekami stosowanymi w celu złagodzenia bólu i stanu zapalnego. Leki te są często przepisywane na bóle mięśni. Leki z grupy NLPZ można kupić bez recepty. Niektóre z tych leków to aspiryna, ibuprofen i sól sodowa naproksenu. Zmniejszają one obrzęk i ból towarzyszący ostrym urazom mięśni. Leki te mogą powodować skutki uboczne, takie jak rozstrój żołądka i problemy żołądkowo-jelitowe.

Rozciąganie

Istnieje wiele różnych ćwiczeń rozciągających, które można wykonywać, aby złagodzić objawy naciągniętego mięśnia uda. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że ćwiczenia te są delikatne i pomogą poprawić zakres ruchu. Najlepiej jest utrzymywać każde ćwiczenie przez 20 do 30 sekund. Kiedy już uda się to zrobić z powodzeniem, należy skupić się na wykonywaniu dwóch do trzech zestawów ćwiczeń każdego dnia. Ćwiczenia należy przerwać w przypadku pogorszenia objawów lub pojawienia się nowego bólu.

Immobilizacja

Immobilizacja w przypadku naciągniętego mięśnia uda jest powszechnym sposobem leczenia tego typu urazu. Leczenie to polega na unikaniu forsownych zajęć i unieruchomieniu kontuzjowanej nogi, przy jednoczesnym zastosowaniu bandażowania uciskowego i odpoczynku kontuzjowanej nogi. Unieruchomienie może również powodować zwiększenie tkanki tłuszczowej międzymięśniowej w tym obszarze oraz obniżenie siły i jakości mięśni. Wyniki te podkreślają znaczenie wsparcia ruchowego i badania składu ciała.

Ciepło

Lód może być stosowany w celu zmniejszenia bólu i obrzęku podczas rozciągania kontuzjowanego mięśnia. Ciepło może być również stosowane po zastosowaniu lodu, ale wczesne jego zastosowanie spowoduje zwiększenie obrzęku i pogorszenie stanu. Podczas stosowania ciepła lub lodu na kontuzjowany obszar należy zawsze zakładać okrycie ochronne, aby zmniejszyć ból. Ponadto należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego w okresie, gdy mięśnie są w stanie zapalnym. Ciepło może również ułatwić gojenie się mięśni. Należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli uważasz, że ciepło lub lód są przyczyną zapalenia mięśni.

Alkohol

Czy alkohol może pomóc w powrocie do zdrowia po naciągnięciu mięśnia uda, czy nie, jest kwestią sporną. Może się wydawać, że jest to proste rozwiązanie, ale działanie alkoholu może mieć katastrofalne skutki. Alkohol zwiększa w organizmie produkcję CK, substancji chemicznej, która uszkadza komórki mięśniowe i zmniejsza ich zdolność do prawidłowego funkcjonowania. Może również wywoływać stany zapalne i zwiększać siniaki. Jedynym pewnym sposobem na wyleczenie naciągniętego mięśnia uda jest całkowite zaprzestanie picia alkoholu. Ale nie jest to takie proste.

Bieganie

Typowo, bieganie z naciągniętym mięśniem uda nie jest poważną kontuzją. Objawy różnią się w zależności od przyczyny, ale zazwyczaj nie są poważne. Ból w przedniej części uda jest często wynikiem nadwyrężenia mięśnia czworogłowego, które może być spowodowane nagłym urazem lub nadużyciem. Z kolei ból w tylnej części uda może być spowodowany złamaniem kości udowej, które jest mniej powszechne, ale również może wystąpić.

Masaż może powodować większe krwawienie

Istnieje wiele korzyści z masażu naciągniętego mięśnia. Masaż zmniejsza ból, zwiększa krążenie i zmniejsza blizny. Po urazie organizm wytwarza włókna kolagenowe, które układają się w poprzek kierunku włókien mięśniowych. Kolagen ma właściwości zwężające i zwiększa ryzyko dalszego bólu. Masaż może pomóc rozluźnić włókna kolagenowe i ograniczyć ich powstawanie. W rezultacie poprawia to normalne funkcjonowanie tkanek miękkich i zmniejsza ból.

NSAIDS nie dla osób z chorobami nerek lub krwawieniem z przewodu pokarmowego

Jeśli naciągnąłeś mięsień w udzie, możesz ulec pokusie zażycia NSAIDS. Leki te zmniejszą ból i poprawią sprawność ruchową, ale wiążą się z wieloma zagrożeniami, w tym z chorobami nerek i uczuleniem na aspirynę. Jeśli cierpisz na którekolwiek z tych schorzeń, nie powinieneś przyjmować NLPZ, nawet jeśli są one zalecane przez lekarza. Zamiast tego można przyjmować acetaminofen, który jest bezpieczniejszy i często przepisywany przez lekarza. Zmniejszy on ból, ale nie zmniejszy stanu zapalnego, dlatego podczas przyjmowania leków z grupy NLPZ należy unikać alkoholu i intensywnego wysiłku fizycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *