Zwyrodnienie stawu nadgarstka jak je leczyć

Zwyrodnienie stawu nadgarstka – Jak leczyć?

wpis w: Zdrowie | 0

Jeśli uważasz, że cierpisz na zapalenie stawów nadgarstka, powinieneś skontaktować się z lekarzem. Istnieje kilka dostępnych metod leczenia, w tym fizykoterapia, leki i zabiegi chirurgiczne. Badanie krwi pozwala na wykrycie przeciwciał przeciwko niektórym rodzajom zapalenia stawów, a także na ocenę stanu zapalnego. Badanie krwi w kierunku stanu zapalnego obejmuje białko C-reaktywne i wskaźnik sedymentacji erytrocytów. Lekarz może również wykonać badanie MRI w celu określenia stopnia uszkodzenia stawu w nadgarstku. Do leczenia bólu i stanu zapalnego stosuje się różne leki.

Zapalenie kości i stawów

Zapalenie kości i stawów jest chorobą stawów, a choroba zwyrodnieniowa stawów nadgarstka należy do najczęstszych jej rodzajów. Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy kości okołostawowych, kości podchrzęstnej i chrząstki stawowej. Zmiany okołostawowe są pierwszym etapem progresji choroby i można je sklasyfikować według lokalizacji anatomicznej i mechanizmów patogenetycznych. W tym artykule przedstawiono krótki przegląd patofizjologii choroby zwyrodnieniowej stawów.

Dłonie są szczególnie podatne na zachorowanie, najczęściej dotyczy to kciuka i palców wskazujących. Choroba zwyrodnieniowa stawów palców dotyczy zwykle stawów położonych najbliżej paznokci. Może również dotyczyć stawu w środkowej części palca. Choroba ta jest mniej powszechna w dużych stawach knykciowych, ale i w nich może wystąpić. Może także dotyczyć stawów palców. Czasami może nawet dotyczyć stawu nadgarstka.

Jeśli uważasz, że cierpisz na chorobę zwyrodnieniową stawów nadgarstka, lekarz zbada Twoje ręce i oceni stan. Jeśli stawy nadgarstka są bolesne, lekarz może zalecić stosowanie leków. Leczenie może polegać na prostej modyfikacji stylu życia lub na zabiegu chirurgicznym. Choroba zwyrodnieniowa stawów nadgarstka może być objawem poważniejszej choroby. Jeśli cierpisz na zapalenie stawów nadgarstka, jak najszybciej poszukaj pomocy medycznej.

Pourazowe zapalenie stawów

Jeśli uczestniczyłeś w wypadku, w wyniku którego doznałeś urazu nadgarstka, możesz cierpieć na pourazowe zapalenie stawów. Ten rodzaj zapalenia stawów jest zazwyczaj uleczalny, ale może powodować ból i obrzęk w uszkodzonym stawie, a także prowadzić do szybszego zużycia stawu niż powinien. Jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na pourazowe zapalenie stawów nadgarstka, umów się na wizytę u chirurga ortopedy. Oceni on nasilenie objawów i zaproponuje plan leczenia odpowiedni do Pani/Pana potrzeb.

Istnieją dwa rodzaje zapalenia stawów nadgarstka. Pierwszy z nich nosi nazwę zapalenia stawu podstawnego i dotyczy stawu trapezowo-śródręcznego (TMJ). Staw ten znajduje się w pobliżu podstawy kciuka, w miejscu połączenia palców z nadgarstkiem. Innym rodzajem zapalenia stawów nadgarstka jest zapalenie stawu międzypaliczkowego bliższego (PIP). Dotyczy ono ośmiu kości nadgarstka i małych kości w nadgarstku. Chociaż nie ma trwałego lekarstwa na zapalenie stawów nadgarstka, lekarze mogą stosować leki, terapię fizyczną i inne metody leczenia, aby kontrolować ból i dyskomfort.

Najczęstszym sposobem leczenia pourazowego zapalenia stawów nadgarstka jest leczenie zachowawcze. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są skuteczne w łagodzeniu bólu i obrzęku. Zastrzyki z kortyzonu są powszechnie stosowaną metodą leczenia, która przynosi ulgę w objawach, ale nie leczy zapalenia stawów. Operacja jest zalecana dopiero wtedy, gdy zawiodą bardziej zachowawcze metody leczenia. W rzadkich przypadkach operacja może być konieczna. Chociaż operacja może przynieść tymczasową ulgę, rzadko jest zalecana. Zamiast tego, pacjenci powinni stosować kombinację terapii zachowawczych i leków na receptę, które pomogą im w radzeniu sobie z bólem i funkcjonowaniem.

Karpektomia kolumny grzbietowej

Leczenie chirurgiczne zapalenia stawów nadgarstka obejmuje karpektomię kolumny grzbietowej. Jest to tradycyjna procedura chirurgiczna, ale nie jest pozbawiona powikłań. Jednym z takich powikłań jest zanieczyszczenie chromem, które jest związane z metalowymi protezami stawu biodrowego. Problem ten można złagodzić poprzez odnerwienie chorego nadgarstka. Chirurg może również zdecydować się na zastosowanie urządzenia do zespalania, aby zmaksymalizować prawdopodobieństwo powrotu pacjenta do codziennych czynności po zabiegu.

Ta operacja polega na usunięciu trzech małych kości w stawie nadgarstka. W porównaniu z zespoleniem nadgarstka, metoda ta pozwala na zachowanie większej swobody ruchu i zmniejsza ból. Nie jest ona jednak zalecana w przypadku pacjentów poniżej 35 roku życia. Procedura ta nie zawsze kończy się sukcesem, a dobre wyniki są tymczasowe. Kształt dalszej części kości promieniowej i kapitałowej jest różny i niektórzy chirurdzy mogą preferować inne podejścia. Lekarz może wykonać inną procedurę u młodszego pacjenta, aby zminimalizować ryzyko powikłań.

Wyniki tej operacji są różne. Wyniki zabiegu zależą od kilku czynników, w tym od wieku pacjenta, nasilenia bólu nadgarstka oraz rodzaju wykonanej karpektomii grzbietowej. Leczenie chirurgiczne zapalenia stawów nadgarstka jest często skomplikowane. Metody chirurgicznego leczenia zapalenia stawów nadgarstka są różne, ale niektóre z nich okazały się skuteczne, np. karpektomia bliższego szeregu, artrodeza czterokończynowa i neurektomia selektywna. Jednak wczesne leczenie może przynieść lepsze wyniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *