Fibromialgia schorzenie które boli

Fibromialgia – Schorzenie które boli. Jak leczyć? Jak rozpoznać?

wpis w: Choroby | 0

Dowiedz się więcej o fibromialgii z tego artykułu. Oprócz przyczyn i objawów tej choroby, w artykule omówiono również opcje leczenia i grupy wsparcia. Niezależnie od tego, czy jesteś nowym pacjentem, czy cierpisz na tę chorobę od lat, ten artykuł dostarczy Ci niezbędnych informacji, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć Twój stan. Poniżej wymieniono niektóre z głównych objawów i sposobów leczenia fibromialgii.

Objawy

Objawy fibromialgii mogą być różne u różnych osób. Najczęstszym objawem jest przewlekły ból, najczęściej występujący w miejscach przyczepu mięśni do kości. Może się on zaczynać w szyi lub ramionach, ale może dotyczyć każdego obszaru ciała. Bólowi może towarzyszyć sztywność lub ból. W przeciwieństwie do zapalenia stawów, fibromialgia nie powoduje uszkodzenia kości. Może mieć różne przyczyny, w tym stres emocjonalny, fizyczny i psychiczny.

Lekarz może zauważyć rozległy ból i zmęczenie, które są niezwykle silne i uporczywe, i zapytać o historię choroby. Lekarz zbada pacjenta i wykona podstawowe badania krwi, aby wykluczyć inne schorzenia. Fibromialgia nie jest łatwa do zdiagnozowania, dlatego lekarz prawdopodobnie przeprowadzi badanie fizykalne. Lista objawów może pomóc lekarzowi zrozumieć stan pacjenta. Objawy fibromialgii mogą również wskazywać na inne problemy zdrowotne, w tym problemy z tarczycą, reumatoidalne zapalenie stawów i zespół Sjogrena.

Przyczyny

Podstawowa przyczyna fibromialgii pozostaje tajemnicą. Niektórzy eksperci podejrzewają, że winna może być przewlekła, nieinfekcyjna choroba. Pojawiły się jednak także inne teorie. Niektóre osoby cierpiące na fibromialgię mogą również cierpieć na inne schorzenia. Przyczyną fibromialgii może być także choroba zapalna jelit (IBD) lub endometrioza.

Większość osób z fibromialgią kontynuuje pracę, ale może być zmuszona do zmniejszenia liczby godzin pracy lub nawet zmiany zawodu. Niektórzy uważają, że modyfikacja obecnej pracy może zmniejszyć ich ból i zmęczenie. Pracodawcy mogą również wprowadzić udogodnienia dla osób z fibromialgią, w tym bardziej ergonomicznie zaprojektować stanowiska pracy. Terapeuci zajęciowi mogą pomóc pacjentom w stworzeniu dostosowanego do ich potrzeb stanowiska pracy i znalezieniu sposobów na podnoszenie ciężarów z mniejszym obciążeniem.

Ćwiczenia są również kluczowym elementem leczenia fibromialgii. W kilku badaniach wykazano, że ćwiczenia fizyczne poprawiają objawy fibromialgii. Jednak zwykły reżim ćwiczeń może nie być wystarczający dla osób z tym zaburzeniem. Pacjenci z fibromialgią powinni zacząć ćwiczyć powoli i stopniowo, przez pewien okres czasu, zwiększać swoją wytrzymałość. Z tego powodu fizykoterapia jest ważną częścią leczenia.

Leczenie

W leczeniu bólu związanego z fibromialgią dostępnych jest wiele leków. Wybór odpowiedniego leku będzie zależał od konkretnych objawów, ogólnego stanu zdrowia i preferencji pacjenta. Istnieje jednak kilka opcji, które mogą być skuteczniejsze od innych. Nienarkotyczne leki przeciwbólowe są powszechną alternatywą, ale mogą być nieskuteczne w łagodzeniu objawów fibromialgii. Wadą nieanarkotycznych leków przeciwbólowych jest to, że często powodują uzależnienie od leków, a wiele z tych leków nie rozwiązuje przyczyn leżących u podłoża fibromialgii.

Większość badań dotyczących fibromialgii obejmuje badania analizujące zatwierdzone przez FDA metody leczenia i interwencje niefarmakologiczne. Oprócz randomizowanych badań kontrolowanych, badania dotyczące fibromialgii obejmują również retrospektywne badania kohortowe i prospektywne badania obserwacyjne. Chociaż w badaniach obserwacyjnych nie stosuje się grup kontrolnych, muszą one zawierać odpowiednie techniki analityczne. Ponadto systematyczny przegląd badań obserwacyjnych jest ważny, aby pomóc w identyfikacji potencjalnie istotnych różnic między grupami leczonymi.

Grupy wsparcia

Jeśli szuka Pan/Pani wsparcia w związku z objawami fibromialgii, proszę rozważyć przyłączenie się do lokalnej grupy wsparcia. Większość osób z fibromialgią ma już dostęp do takich grup, czy to osobiście, czy przez Internet. Inne osoby mogą o nich nie wiedzieć lub nie być w stanie uczestniczyć w spotkaniach ze względu na charakter swojej choroby. Jeśli nie możesz znaleźć takiej grupy w swojej okolicy, rozważ dołączenie do wirtualnej grupy wsparcia.

Wielu chorych na fibromialgię jest bardzo nieśmiałych i niepewnych siebie. Wielu chorych zmaga się z izolacją społeczną, stygmatyzacją i poszukiwaniem legitymizacji. Czują się też zaniedbywani przez społeczeństwo z powodu nieleczenia i braku szacunku dla tego zespołu. Z tego powodu szczególnie ważne są grupy wsparcia. Grupy te dają pacjentom cierpiącym na fibromialgię możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami z innymi chorymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *