Zapalenie ścięgna Achillesa objawy i dolegliwości

Zapalenie Ścięgna Achillesa – Objawy i Dolegliwości

wpis w: Choroby | 0

Wczesne leczenie zapalenia ścięgna Achillesa powinno skupiać się na zmniejszeniu stanu zapalnego, bólu i czynników biomechanicznych. Pacjenci powinni rozpocząć odpowiednie techniki treningowe i, jeśli to możliwe, schudnąć. Leczenie może obejmować oblodzenie oraz powolną, delikatną rozgrzewkę przed ćwiczeniami. Do protokołu leczenia można również dodać terapię ultradźwiękową i trening elastyczności. Ćwiczenia te mogą stymulować reakcję leczniczą i przyspieszyć czas powrotu do zdrowia. Niektóre badania wykazują, że specyficzny trening mięśni łydki jest związany z szybszym czasem powrotu do zdrowia.

Objawy

Leki takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą być stosowane w leczeniu objawów zapalenia ścięgna Achillesa. Leki te powinny być przyjmowane z jedzeniem, aby zminimalizować obrzęk i uniknąć skutków ubocznych, takich jak wrzody. Niesteroidowe leki przeciwzapalne powinny być stosowane przez siedem do dziesięciu dni. Zaleca się także fizykoterapię w celu poprawy wytrzymałości ścięgna. Opcje leczenia zapalenia ścięgna Achillesa mogą być różne, ale najczęściej pierwszą linią leczenia są niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne, czyli NLPZ, są powszechnie przepisywane na ból związany z zapaleniem ścięgna Achillesa. Paracetamol może być skuteczny w krótkotrwałym uśmierzaniu bólu, ale nigdy nie należy stosować NLPZ przez dłuższy czas, ponieważ mogą one powodować rozstrój żołądka i uszkodzenie przewodu pokarmowego. Należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić, jaki lek jest najlepszy dla danego pacjenta. Lekarz może również przepisać receptę na środek przeciwbólowy znany jako maść z trójoctanem glicerolu.

Jeśli masz objawy zapalenia ścięgna Achillesa, jak najszybciej udaj się do lekarza. Schorzenie to może być bardzo bolesne, a jeśli nie zostanie wcześnie wyleczone, może prowadzić do długotrwałych uszkodzeń. W większości przypadków diagnozę może postawić fizykoterapeuta, ale należy skonsultować się z lekarzem w celu określenia stopnia zaawansowania dolegliwości. Objawy zapalenia ścięgna Achillesa mogą być różne u różnych osób, dlatego ważne jest, aby w razie jakichkolwiek pytań zwrócić się do lekarza.

Najczęstszym objawem zapalenia ścięgna Achillesa jest skrzypienie lub ból kostki. Do zapalenia ścięgna Achillesa dochodzi, gdy ścięgno łączy dwa duże mięśnie łydki z kością piętową. Jest to najgrubsze i najmocniejsze ścięgno w organizmie, które wymaga intensywnej, powtarzającej się pracy. Dlatego też ścięgno Achillesa jest szczególnie podatne na urazy związane z nadużywaniem. Chociaż objawy zapalenia ścięgna Achillesa mogą być różne u różnych osób, może ono powodować poważne problemy, a nawet trwałą niepełnosprawność.

W celu postawienia diagnozy lekarz oceni objawy i przeszłość pacjenta. Można wykonać rezonans magnetyczny, aby stwierdzić, czy doszło do zwyrodnienia, czy uszkodzona jest pochewka ścięgna lub czy występują inne problemy w tej okolicy. Nieoperacyjne leczenie zapalenia ścięgna Achillesa polega na stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych i fizykoterapii. Potrzeba czasu, aby poczuć się lepiej, dlatego najlepiej rozpocząć leczenie tak szybko, jak to możliwe.

Leczenie

Pośród wielu metod leczenia zapalenia ścięgna Achillesa częstym pierwszym krokiem jest odpoczynek. Odpoczynek jest niezbędny w procesie powrotu do zdrowia, należy jednak unikać czynności, które zwiększają ból lub obrzęk. Zaleca się również chodzenie lub jogging w obuwiu ochronnym. Indywidualne wkładki ortopedyczne lub podpórki pod pięty mogą pomóc w skorygowaniu mechaniki stopy. Skutecznymi metodami leczenia są również odpoczynek i uniesienie. Aby zmniejszyć obrzęk, można przykładać lód przez pięć minut dziennie. Innym często stosowanym sposobem leczenia jest stosowanie opaski uciskowej. W zależności od nasilenia dolegliwości może zostać zalecona fizykoterapia.

Twój lekarz oceni objawy i zakres bólu oraz zakres ruchu. Zdjęcie rentgenowskie może uwidocznić tylko kości, a nie tkanki miękkie, dlatego lekarz może zalecić wykonanie innych badań, takich jak badanie ultrasonograficzne. Badanie ultrasonograficzne pomaga także lekarzowi określić przepływ krwi wokół ścięgna Achillesa. Można również wykonać rezonans magnetyczny (MRI), który wykorzystuje silne magnesy i fale radiowe do tworzenia szczegółowych obrazów tkanek i narządów wewnątrz ciała.

Inną opcją leczenia zapalenia ścięgna Achillesa są zabiegi chirurgiczne. Chirurg wycina zgrubiałą pochewkę, aby uwolnić ścięgno Achillesa i naprawić jego naderwania. Po zabiegu pacjenci muszą poruszać nogą, aby zapobiec ponownemu powstawaniu blizn. Chirurg doradzi również, kiedy pacjent może zacząć obciążać nogę. Zabiegi chirurgiczne mogą prowadzić do zerwania ścięgna, ale w większości przypadków ulgę przynoszą zabiegi niechirurgiczne.

Oprócz działania, w celu złagodzenia bólu i stanu zapalnego można również stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne. Niesteroidowe leki przeciwzapalne są również powszechnie dostępne i nie wymagają przepisania przez lekarza. Inną niechirurgiczną metodą leczenia zapalenia ścięgna Achillesa jest terapia EPAT. Wykorzystuje ona fale ciśnienia impulsowego w celu zwiększenia przepływu krwi i zmniejszenia bólu. Terapia EPAT może być doskonałą opcją, jeśli dolegliwości nie są na tyle poważne, aby wymagały operacji.

Objawy zapalenia ścięgna Achillesa mogą się różnić w zależności od rodzaju urazu. Może się ono rozwijać z czasem i mieć charakter stopniowy lub nagły. Może być również spowodowany przeciążeniem, np. nagłą zmianą obuwia z obcasów na płaskie. Ból może uniemożliwić bieganie lub chodzenie przez pewien czas. W takich przypadkach leczenie zapalenia ścięgna Achillesa będzie zależało od przyczyny. Ważne jest, aby w przypadku wystąpienia bólu skonsultować się z lekarzem.

Ćwiczenia

Poniżej wymieniono kilka prostych ćwiczeń, które należy wykonywać codziennie, jeśli cierpisz na zapalenie ścięgna Achillesa. Ćwiczenia te polegają na podnoszeniu kontuzjowanej stopy piętą z podłogi, a następnie powolnym opuszczaniu jej z powrotem na podłoże. Powtarzaj je 5 razy dziennie. Możesz także wykonywać ekscentryczne unoszenie pięty, przesuwając ciężar ciała w kierunku ściany i utrzymując rozciąganie przez 30 sekund. Te ćwiczenia powodują zwiększone obciążenie ścięgna Achillesa i pomagają mu przystosować się do codziennych obciążeń.

Jeśli ból jest silny, nie należy przechodzić do drugiej fazy ćwiczenia bez konsultacji z lekarzem specjalistą. Ból nie powinien utrzymywać się dłużej niż pięć minut. W celu złagodzenia bólu można również zastosować lód lub ciepło. Można też wybrać alternatywne ćwiczenia, które przywrócą siłę i elastyczność ścięgna Achillesa. Jazda na rowerze, jogging w wodzie i pływanie to skuteczne ćwiczenia. Jeśli nie jesteś w stanie wykonać żadnego z tych ćwiczeń, powinieneś zażyć dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak Ibuprofen lub Advil Dual Action.

Rozciąganie biegacza to kolejne skuteczne ćwiczenie. Rozciąga ono mięśnie łydek oraz ścięgno Achillesa. Najlepiej przytrzymać się jakiegoś stałego przedmiotu, trzymając wyprostowaną nogę. Zwisanie piętą ze stopnia powinno spowodować niewielkie rozciągnięcie ścięgna Achillesa, a druga noga powinna nadal przenosić część ciężaru ciała. Rozciąganie należy wytrzymać przez 15-30 sekund, a następnie powtórzyć je dwa lub cztery razy. Jeśli jest to zbyt bolesne, możesz wykonywać to ćwiczenie ze zgiętym kolanem.

Jednym z ćwiczeń, które zmniejszy ból i stan zapalny, jest unoszenie nogi w leżeniu na boku. W tym ćwiczeniu rozciągasz kontuzjowaną nogę, ściskając przednie mięśnie uda kontuzjowanej nogi. Przytrzymaj rozciąganie przez 8 do 10 centymetrów, powoli opuszczając drugą nogę z powrotem na podłogę. Wykonaj 2 zestawy po 15 powtórzeń. Jeśli nie możesz wykonać tego ćwiczenia, nadal możesz wykonać kilka podstawowych ćwiczeń.

Obuwie

Jeśli cierpisz na zapalenie ścięgna Achillesa, zmiana obuwia może pomóc złagodzić ból. Właściwy odpoczynek, rozciąganie i fizykoterapia pomogą w leczeniu. Pomocne mogą być również okłady z lodu, podnoszenie pięty i ekscentryczne ćwiczenia wzmacniające. Jeśli ból nie ustępuje lub nie można zmniejszyć jego natężenia za pomocą tych metod, należy zasięgnąć porady specjalisty w dziedzinie chorób stóp. SHOES-n-FEET pomoże Ci znaleźć wykwalifikowanego specjalistę od stóp.

Właściwe obuwie dla Ciebie zależy od Twojej szczególnej mechaniki. Do łagodzenia objawów zapalenia ścięgna Achillesa najlepiej nadaje się but z odpowiednim wsparciem i amortyzacją. Unikaj butów minimalistycznych z niską piętą, ponieważ mogą one dodatkowo obciążać ścięgno Achillesa. Właściwe dopasowanie jest niezbędne w przypadku wszystkich rodzajów obuwia, w tym obuwia sportowego. Dobra para obuwia musi być dobrze dopasowana i zapewniać odpowiednie wsparcie. Oprócz odpowiedniego dopasowania, obuwie powinno być wygodne dla danego typu stopy.

Właściwy dobór obuwia ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu zapaleniu ścięgna Achillesa. Prawidłowe obuwie pomoże zapobiec zapadaniu się stopy, znanemu również jako utykanie. Podwyższenie pięty zapobiegnie ocieraniu ścięgna Achillesa przez pociąg. Odpowiednio dopasowane buty pomogą zmniejszyć nacisk na ścięgno Achillesa. Odpowiednia kombinacja obuwia ochronnego może zapobiec zapaleniu ścięgna Achillesa i pomóc w szybszym wyleczeniu. Jeśli już cierpisz z powodu zapalenia ścięgna Achillesa, rozważ możliwość zastosowania podbicia pięty lub innych wkładek ortopedycznych w celu złagodzenia bólu.

Istnieje kilka przyczyn zapalenia ścięgna Achillesa, dlatego zaleca się stosowanie zróżnicowanego obuwia. Noszenie butów na wysokich obcasach zwiększa ryzyko przeciążenia ścięgna, przez co staje się ono bardziej podatne na urazy. Osoby cierpiące na zapalenie ścięgna Achillesa, które nie są aktywne przez dłuższy czas, są również bardziej podatne na urazy, ponieważ zwiększają poziom aktywności bez odpowiedniego rozciągania. Osoby te często skarżą się na ból i obrzęk z tyłu pięty i kostki po długim staniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *